TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Choroba de Quervaina - powód bólu kciuka

Choroba de Quervaina - powód bólu kciuka

Zapalenie pochewek ścięgnistych - choroba De Quervaina

Choroba de Quervaina nazywana jest również zapaleniem pochewek ścięgien nadgarstka – mięśni kciuka. Dochodzi do niego w wyniku przeciążenia stawu lub mikrourazów, które są efektem wykonywania powtarzających się czynności z udziałem kciuka, zwłaszcza zginania go i odwracania dłoni. Zespół de Quervaina może wystąpić u osób w różnym wieku i o różnym stylu życia. Jednak największe predyspozycje do jego wystąpienia posiadaj kobiety, u których zdecydowanie najczęściej diagnozujemy tą chorobę.

  Spis treści:

Przyczyna choroby de Quervaina

Zespół de Quervaina jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w obrębie nadgarstka i często współistnieje z zespołem cieśni nadgarstka. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn zaliczamy przewlekłe przeciążenia w obrębie stawu nadgarstkowego i kciuka oraz kumulujące się mikrourazy. Często powtarzane, określone ruchy stawu, np. podczas pracy czy uprawiania sportu mogą doprowadzić do stanu zapalnego. W grupie ryzyka wystąpienia choroby de Quervaina występują:

 • Kobiety, gdyż częstość występowania schorzenia jest związane ze zmianami hormonalnymi, szczególnie podczas ciąży i po porodzie, gdy organizm może być bardziej podatny na problemy związane z ścięgnami. Choroba ta często nazywana jest także „kciukiem matki”, ze względu na jego częste nadwyrężanie przy wykonywaniu codziennych czynności i opiece nad dzieckiem, przez młode mamy.
 • Osoby wykonujące w pracy powtarzające się ruchy nadgarstkami, na przykład pracownicy branży komputerowej, krawcowe, stolarze, ogrodnicy. Z tego też powodu choroba de Quervaina została uznana za chorobę zawodową.
 • Osoby otyłe lub z nadwagą, gdyż nadmierne obciążenie nadgarstków i ścięgien może zwiększać ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.

Objawy zespołu de Quervaina

Do  najczęstrzych objawów zespołu de Quervaina możemy zaliczyć:

 • Ból w okolicy kłębu kciuka, często promieniujący do przedramienia,
 • Opuchlizna kciuka,
 • Tkliwość tej okolicy,
 • Ograniczenie ruchomości palców,
 • Uczucie przeskakiwania w kciuku,
 • Wyczuwalne napięcie ścięgien,
 • Nasilanie się objawów przy zaciskaniu ręki w pięść.

Diagnostyka choroby de Quervaina

Podstawą właściwej diagnostyki zarówno w przypadku choroby de Quervaina jak i innych schorzeń układu ruchu jest wizyta u lekarza specjalisty. Przeprowadzi on wywiad dotyczący twoich dolegliwości oraz dokona badania fizykalnego, oceniając ruchomość palców i napięcie ścięgien. Jeśli będzie taka potrzebna, lekarz może przeprowadzić dodatkowe testy potwierdzające diagnozę.

Test Finkelsteina:

 1. Trzymaj dłoń w pozycji neutralnej, palce wyprostowane.
 2. Zaciśnij pięść, trzymając kciuk wewnątrz palców.
 3. Odchyl nadgarstek w stronę małego palca.

Jeśli podczas tego ruchu odczuwasz ból wzdłuż nadgarstka lub u podstawy kciuka, prawdopodobnie cierpisz na chorobę de Quervaina

Test Muckarda:

 1. Trzymaj dłoń w pozycji neutralnej, palce wyprostowane.
 2. Złącz ze sobą wszystkie palce dłoni
 3. Odchyl złączone palce w stronę małego palca

Jeśli podczas tego ruchu odczuwasz ból wzdłuż nadgarstka lub u podstawy kciuka, prawdopodobnie cierpisz na chorobę de Quervaina

By potwierdzić lub wykluczyć schorzenie, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych:

 • USG, które pokazuje zmiany w strukturze ścięgien oraz uwidacznia zmiany zapalne błony maziowej,
 • RTG, pozwoli wykluczyć inne patologie, tj. zmiany zwyrodnieniowe czy złamania kostne,
 • Rezonans magnetyczny – zalecany w szczególnych przypadkach

Leczenie choroby de Quervaina

W procesie leczenia choroby de Quervaina niezwykle ważna jest poprawna diagnostyka i wczesne wykrycie. Jeśli uda się je zdiagnozować w początkowym stadium, istnieje duża szansa uniknięcia zabiegu operacyjnego i przywrócenie pełnej sprawności ręki.

Leczenie zachowawcze zespołu de Quervaina

Orteza stawu nadgarstkowego

Polega na usztywnieniu i odciążeniu ręki przez okres około 4 tygodni. Niezwykle pomocne będzie zaopatrzenie się w stabilizator lub ortezę stawu nadgarstkowego, która zapewni odpowiednie ułożenie i odciążenie kciuka oraz zminimalizuje dolegliwości bólowe. Szczególnej uwadze polecamy Orteza ręki i przedramienia z ujęciem kciuka Manumax T, Orteza stawu nadgarstkowego DYNASTAB® DUAL.

Niezbędnym elementem procesu leczenia jest fizykoterapia – szczególnie laseroterapia, krioterapia, ultradźwięki czy elektrostymulacja. Zabiegi te zmniejszają obrzęk, łagodzą ból i zwiększają ruchomość stawów.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Leczenie operacyjne zespołu de Quervaina

Polega ono na nacięciu pochewki ścięgnistej oraz usunięcia zgrubień i zrostów. Ręka po zabiegowo zostaje unieruchomiona w szynie, a po jej zdjęciu następuje etap rehabilitacji, który jest niezbędny do przywrócenia pełnej sprawności.

Rehabilitacja zespołu de Quervaina

To niezwykle ważny element, który powinien być stosowany zarówno w trakcie leczenia zachowawczego, jak i po przebytym zabiegu operacyjnym. Ćwiczenia oraz terapia manualna poprawiają mikrokrążenie i zapobiegają powstawaniu zrostów. Zabiegi fizykalne również w znacznym stopniu poprawiają stan stawu, przywracają właściwe napięcie mięśniowe, zmniejszają ból i likwidują stan zapalny.

Ortezy i stabilizatory nadgarstka z ujęciem kciuka znajdziesz w naszym sklepie medycznym

Mamy nadzieję, że znalazłeś wszystkie informacje, które były Ci potrzebne. Sprawdź koniecznie naszą ofertę ortez stawu nadgarstkowego

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl