Najczęstsze przyczyny bólu kolan
Kolano to największy staw w Twoim organizmie, miejsce połączenia kości udowej i piszczelowej, w obrębie którego znajdują się łąkotki, więzadła oraz rzepka. Ze względu na jego skomplikowaną budowę dużo częściej dochodzi do jego kontuzji, urazów czy stanów patologicznych. Wspólnym mianownikiem wszystkich uszkodzeń kolana jest ból, który umiejętnie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.
Wizyta u lekarza przy pierwszych odczuciach bólowych kolana, trzeszczeniu lub lekkim ograniczeniu ruchu to ostatnia rzecz o jakiej myślisz, prawda? Objawy te skłaniają Cię raczej do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania wysiłku fizycznego na pewien okres. Jesteś przekonany, że odpoczynek rozwiąże problem. To duży błąd. Uraz stawu kolanowego, który często potocznie nazywamy skręceniem stawu kolanowego lub zwichnięciem stawu kolanowego, to nie przelewki. Brak ruchu potęguje dolegliwości i pogłębia ograniczenia ruchu w stawie. Odpowiednia aktywność fizyczna jest niezwykle istotnym elementem procesu rehabilitacji i leczenia objętego chorobą stawu, pomaga wrócić do pełnej sprawności i wyeliminować ból stawu kolanowego. Przeczytaj jakie mogą być m.in przyczyny bólu kolan lub chorób stawu kolanowego.
Spis treści |
Przyczyny i leczenie bólu kolan
W śród najczęstszych przyczyn bólu kolan możemy wymienić:
- zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego
- zmiany przeciążeniowe
- kolano biegacza
- kolano skoczka
- uszkodzenie łąkotki w kolanie
- uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
- chondromalacja rzepki w kolanie
Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego
Ból stawu kolanowego pojawiający się po nadmiernym wysiłku, podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów, ograniczenie zakresu ruchu w stawie, niestabilność w obrębie stawu kolanowego. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem – może to być początkowe stadium gonartrozy (choroba zwyrodnieniowa stawów). Schorzenie to dotyka coraz młodsze osoby, a na jego występowanie wpływ mają takie czynniki jak: ograniczenie aktywności fizycznej, otyłość czy nadmierne przeciążanie kolan. Jest to długotrwały proces prowadzący do wyniszczenia chrząstki stawowej, która jest naturalnym amortyzatorem Twoich stawów. Z czasem może prowadzić do uszkodzeń torebki stawowej, więzadeł, ścięgien czy mięśni.
W procesie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego niezwykle ważny jest czas. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na przywrócenie pełnej sprawności. W pierwszym etapie leczenie opiera się na farmakoterapii – lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Aktywność ruchowa poprawi siłę i elastyczność Twoich mięśni, zwiększy zakres ruchu oraz zminimalizuje ból kolana. Na tym etapie możesz zaopatrzyć się w jeden ze stabilizatorów stawu kolanowego dostępny w naszym sklepie - elastyczny stabilizator kolana „GENUMAX” czy neoprenowy stabilizator kolana „LIGAMAX KNEE”, odciążą staw kolanowy i wspomogą jego regenerację.
Bardziej zaawansowane stadia choroby zwyrodnieniowej stawów doprowadzają do niestabilności stawu kolanowego oraz w skrajnych przypadkach do całkowitego uszkodzenia chrząstki stawowej. W takich sytuacjach stosowane są iniekcje dostawowe, a jeśli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów wykonywana jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego. I tu z pomocą przychodzą również wyroby medyczne. Sztywna orteza kolana „T-MAX KNEE” z regulacją kąta zgięcia zagwarantuje Ci idealne wsparcie kończyny, a także wspomoże proces leczenia, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności.
Ból stawu kolanowego wywołany zmianami przeciążeniowymi, czyli urazy kolana
To nic innego jak nakładające się na siebie przez dłuższy czas mikrourazy mogące powodować ból. Poza uszkodzeniem Twojego stawu i ograniczeniami z tym związanymi, powodują dolegliwości bólu kolana, które umiejętnie utrudniają Ci funkcjonowanie. Dwa najpopularniejsze zespoły, które powodują bóle kolan i są związane z przeciążeniem stawu kolanowego, to kolano biegacza i kolano skoczka.
Kolano biegacza
Kolano biegacza występuje najczęściej u młodych osób, które wracają do wzmożonej aktywności po dłuższej przerwie lub gwałtownie zwiększają intensywność treningów. Głównym objawem jest silny ból zlokalizowany z przodu Twojego stawu, a dokładnie w okolicy rzepki. Ból kolana pojawia się w trakcie lub po bieganiu lub po jeździe na rowerze, czy też innej aktywności obciążającej staw kolanowy. Jeśli odczuwasz ból kolana spowodowany wchodzeniem po schodach, przysiadami, podczas biegania czy dłuższego siedzenia – to zapewne cierpisz na „kolano biegacza”.
W tym przypadku w leczeniu bólu kolana kluczowa jest odpowiednio zaplanowana rehabilitacja, która wzmocni i uelastyczni twoje mięśnie, a także iniekcje z kwasu hialuronowego. Nie możesz zapomnieć również o odpowiedniej ochronie i odciążeniu stawu podczas codziennych czynności czy ćwiczeń. Pomogą ci w tym elastyczny stabilizator kolana „GENUMAX” , stabilizator kolana „GENUMAX PLUS” oraz prioprioceptywna orteza na kolano GENUACTION.
Kolano skoczka
Kolano skoczka, czyli zapalenie więzadła rzepki, to przypadłość na którą narażone są osoby z obniżoną siłą i wytrzymałością mięśniową oraz wcześniej kontuzjowane bez pełnego wyleczenia urazu. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest ostry ból kolana w dolnej części stawu kolanowego występujący po intensywnym treningu czy przy codziennych aktywnościach.
Jak w przypadku wszystkich schorzeń stawu kolanowego, w procesie leczenia bólu stawu kolanowego najważniejszą rolę pełni właściwie zaplanowana rehabilitacja, która ma na celu wzmocnienie siły Twoich mięśni oraz przywrócenie ich balansu. W bardziej zaawansowanych przypadkach niezwykle pomocne mogą okazać się iniekcje z kwasu hialuronowego czy osocza. Warto abyś pamiętał o właściwym zabezpieczeniu stawu kolanowego oraz jego wsparciu odpowiednim zaopatrzeniem ortopedycznym – tu idealnie sprawdzą się elastyczny stabilizator stawu kolanowego „GENUMAX” i stabilizator stawu kolanowego „GENUMAX PLUS”. Warto również rozważyć zakup ortezy rzepki firmy THUASNE lub stabilizatora podrzepkowego „ROTULAMAX”.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie
ACL czyli więzadło krzyżowe przednie jest jednym z głównych stabilizatorów Twojego kolana. Jego uszkodzeniu towarzyszą silny ból stawu kolanowego, obrzęk i niestabilność stawu. Urazu tego możesz się „nabawić” w związku z przeciążeniem stawu kolanowego np. grając w koszykówkę czy piłkę nożną, a także przy niefortunnym upadku podczas jazdy na nartach.
Nie każde zerwanie więzadła krzyżowego musi oznaczać operacyjną rekonstrukcję, choć zalecana jest ona u młodych i aktywnych osób, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia łąkotek i chrząstek stawowych. Po takim zabiegu konieczne jest byś poddał się rehabilitacji oraz zaopatrzył w ortezę stabilizującą staw kolanowy „T-MAX KNEE”, która zapewni stabilizację i ułatwi regenerację więzadła stawu kolanowego. W lżejszych przypadkach proces leczenia opiera się głównie na odpowiednich ćwiczeniach zaleconych przez fizjoterapeutę. Wzmocnią one Twoją siłę mięśniową i poprawią stabilizację stawu kolanowego. A dodatkowo zastosowany stabilizator na kolano „GENUMAX PLUS” lub orteza stawu kolanowego GENU DYNASTAB, czy też prioprioceptywna orteza stawu kolanowego GENUEXTREM przyspieszy proces powrotu do normalnego funkcjonowania. W późniejszym czasie warto, abyś pomyślał o zabezpieczeniu kolana przed planowanym wysiłkiem, np. za pomocą neoprenowa stabilizacji kolana firmy THUASNE.
Uszkodzenie łąkotki w kolanie
Łąkotki to potocznie mówiąc amortyzatory Twojego ciała, które przenoszą obciążenia w okolicach stawu kolanowego oraz pochłaniają wstrząsy podczas ruchu. Są to struktury chrzęstne o dużej elastyczności i wytrzymałości, dlatego w młodym wieku do ich uszkodzenia dochodzi zazwyczaj podczas silnego urazu, podczas uprawiania sportu czy w trakcie wypadku komunikacyjnego. Niestety z wiekiem właściwości łąkotek maleją, a one same zużywają się, na co wpływ zazwyczaj ma długotrwale rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe. Jak rozpoznasz ten rodzaj urazu? Towarzyszą mu zwykle silny ból po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana, obrzęk, ograniczenie ruchomości, a także w wielu przypadkach blokowanie się stawu.
Większość przypadków uszkodzenia łąkotki kończy się zabiegiem operacyjnym. Ze względu na słabe ukrwienie tych struktur i trudność w ich gojeniu, zabieg ten wykonywany jest metodą artroskopii. Po zabiegu zazwyczaj otrzymasz zalecenie noszenia ortezy stabilizującej staw, np. orteza na kolano „T-MAX KNEE”, która odciąży staw i ułatwi proces regeneracji.
Chondromalacja rzepki w kolanie czyli uszkodzenia chrząstki stawowej
To nic innego jak rozmiękanie i pękanie chrząstki stawowej rzepki, która pełni funkcję ochronną Twojego stawu kolanowego. W związku z tym, że jest umiejscowiona z przodu stawu kolanowego, dużo częściej narażona jest na urazy. Postępujący proces chorobowy prowadzi do zaburzeń w obrębie kolana, pojawia się silny ból z przodu stawu kolanowego, obrzęk, sztywność i odczucie blokady podczas wykonywania ruchów. Objawy te znacząco utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie i powinny zmotywować cię do wizyty u specjalisty, który oceni stopień uszkodzenia chrząstki stawowej.
W początkowej fazie wystarczy, że zastosujesz zaleconą farmakoterapię, iniekcje dostawowe i poddasz się rehabilitacji. W tym czasie niezbędne będzie również zaopatrzenie się w stabilizator kolana, który w mniejszym lub większym stopniu odciąży i ustabilizuje staw kolanowy. Przyjrzyj się koniecznie jednemu z oferowanych w naszym sklepie - stabilizator na kolano „LIGAMAX KNEE”, sportowy stabilizator na kolano „GENUMAX” i elastyczny stabilizator na kolano „GENUMAX PLUS". Jeśli lekarz stwierdzi, że uszkodzenie chrząstki osiągnęło III lub IV stopień wg. Skali Outerbridge’a, konieczne będzie wykonanie artroskopii.
Jak widzisz bólu kolan nie należy bagatelizować, szczególnie jeśli jest długotrwały i zaczyna utrudniać funkcjonowanie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy dobiorą odpowiedni plan leczenia i rehabilitacji. Nie zaszkodzi również utrzymywanie właściwej masy ciała, by nie obciążać dodatkowo stawów i nie pogłębiać bólu, a także aktywność fizyczna, wzmacniająca siłę mięśniową i elastyczność Twoich stawów.
Stabilizator na kolano kupisz w naszym sklepie medycznym
Koniecznie pamiętaj by zainwestować w dobrej jakości ortezę lub stabilizator kolana, które wspomogą Twoje kolana podczas uprawiania sportu i zabezpieczą przed kontuzjami.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR