TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Co to jest zamrożony bark i jak go leczyć? Przyczyny i ćwiczenia

Co to jest zamrożony bark i jak go leczyć? Przyczyny i ćwiczenia

Zespół zamrożonego barku - jakie objawy i leczenie?

Zespół zamrożonego barku to schorzenie, które dotyczy od 2 do 5% populacji i bywa przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych. To uleczalna choroba, jednakże utrudnia codzienne życie i wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Co ciekawe, u niektórych pacjentów schorzenie występuje w przeciwległej kończynie i ustępuje samoistnie po kilku miesiącach lub do 2 lat. Jakie są przyczyny powstania zamrożonego barku? Jak wygląda przebieg leczenia tej choroby? Czym dokładnie jest problem zamrożonego barku? Na wszystkie te pytania uzyskasz odpowiedź w poniższym artykule!

SPIS TREŚCI

  1. Bark zamrożony - co to jest?
  2. Zapalenie torebki stawowej - objawy
  3. Przebieg leczenia zamrożonego stawu barkowego
  4. Co pomaga w leczeniu zamrożonego stawu barkowego?

Bark zamrożony - co to jest?

Zanim dowiesz się, czym się objawia i na czym polega leczenie barku zamrożonego, powinieneś poznać definicję choroby. Czym charakteryzuje się zamrożony bark? Bark zamrożony to schorzenie odznaczające się ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym, co wiąże się także z narastającym bólem (podczas ruchu i spoczynku). Powstaje wskutek nasilonego stanu zapalnego błony maziowej stawu ramiennego, prowadzącego do jej obkurczenia i ograniczenia ruchomości. Okazuje się, że etapy choroby są różnorodne i mogą nawet całkowicie unieruchomić staw! Aby zdiagnozować zespół zamrożonego barku, konieczne udaj się do specjalisty. 

Jakie są przyczyny barku zamrożonego? Niestety nie są one znane, a choroba dotyka najczęściej kobiety w wieku 40-50 lat oraz osoby chorujące na zaburzenia hormonalne i cukrzycę. Niekiedy początek zamrożonego barku dotyczy urazów i operacji, jednak w większości przypadków objawia się bez żadnych przyczyn. Dodatkowo nie ma żadnych dowodów na to, że objawy zamrożonego barku mogą wiązać się z uprawianiem sportu. 

Zapalenie torebki stawowej - objawy

Jakie objawy daje zapalenie stawu barkowego? Pierwotny zespół zamrożonego barku występuje wtedy, gdy nie występują żadne czynniki sprawcze (np. uraz lub operacja), które mogłyby wywołać schorzenie. Zamrożony bark jest stanem zapalnym maziówki i zwłóknieniem torebki stawowej, prowadzącym do pojawienia się tkanki kolagenowej. W efekcie zamrożony bark wywołuje dolegliwości bólowe i sztywność, co utrudnia codzienne funkcjonowanie! Wszystko to oznacza, że nie zawsze da się uniknąć wystąpienia zespołu zamrożonego barku. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest przeszywający ból barku, bez wymiernego uszkodzenia tkanki. Poza tym musisz liczyć się z uczuciem przeciążenia i problemami ze spaniem na zajętym barku. 

Zapalenie stawu ramiennego - trzy fazy rozwoju

Wyróżnić można trzy fazy zamrożonego barku:

  • Faza zamrażania (trwa od 1 do 8 tygodni) - objawia się bólem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Następnie dochodzi do ograniczenia ruchu i sztywności, przez co pacjent nie może spać na zajętym barku. 

  • Faza zamrożenia (trwa od 9 do 16 miesięcy) - cechuje się obniżeniem bólu spoczynkowego. Czasami pojawia się nocny ból oraz sztywność w trakcie prostych czynności codziennych. 

  • Faza odmrażania (trwa od 12 do 40 tygodni) - w tym czasie ruchomość stawu stopniowo wraca. Niestety nie zawsze dochodzi do pełnego wyzdrowienia, a dolegliwości powracają w przeciwnym barku. 

Przebieg leczenia zamrożonego stawu barkowego

Jak zapobiegać nawrotowi choroby? Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie leczenie, unikanie stresu i dbanie o swojego zdrowie. Zarostowe zapalenie torebki stawowej skonsultować powinieneś z lekarzem, który wdroży proces leczenia i wskaże domowe ćwiczenia, łagodzące dolegliwości bólowe.

Na początku wdrażane jest leczenie zachowawcze , obejmujące głównie rehabilitację (terapia manualna). Zalecane przez fizjoterapeutów są głównie domowe sposoby zmniejszenia bólu, ćwiczenia mobilizujące staw i wzmacniające mięśnie. Ćwiczenia na zamrożony bark powinieneś zawsze skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jeśli chodzi o postępowanie przeciwbólowe, obejmuje ono leki doustne i zastrzyki dostawowe ze środkiem przeciwzapalnym! Często stosowane są rozwiązania takie jak iniekcja sterydowa i fala uderzeniowa, przy czym wiele zależy od intensywności objawów i wskazań lekarza.

W sytuacji, gdy proponowane sposoby nie przynoszą efektów, można skorzystać z leczenia operacyjnego. Zabieg chirurgiczny pozwala odzyskać pełną sprawność zamrożonego stawu i na nowo cieszyć się życiem. 

Co pomaga w leczeniu zamrożonego stawu barkowego - temblak na rękę i orteza na bark?

W wielu przypadkach specjaliści zalecają stosowanie różnorodnych produktów medycznych, które dają ulgę w bólu i pozwalają poprawić jakość życia osoby chorej. Wybrać możesz temblak na rękę, stworzony z niezwykle lekkich i miękkich materiałów. Ma on za zadanie odciążać kontuzjowany bark i całą kończynę górną, jednocześnie zapewniając wygodę. Dostępne są przykładowo temblaki siatkowe, tkaninowe, czy też z pasem dookoła klatki piersiowej. 

temblak na bark

Pomocna może być także orteza na bark, która posłuży osobom z zespołami bólowymi, przeciążeniami mięśni, po zabiegach operacyjnych, złamaniach, stłuczeniach i zwichnięciach barku. To specjalny stabilizator barku, dobierany indywidualnie do potrzeb i dolegliwości danego pacjenta. Ortezy i stabilizatory barkowe sprawią, że zapomnisz o dotkliwym bólu i będziesz mógł skupić się na codziennych czynnościach, bez obciążania chorego barku. Dzięki temu terapia zamrożonego barku stanie się znacznie bardziej efektywna!

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

 

Sprawdź również powiązane artykuły:

  1. PRZYCZYNY BÓLU BARKU I JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl