TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Dyskopatia szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia szyi - możliwa przyczyna bólu szyi

Jeżeli miewasz problemy z bólem szyi, w szczególności w sytuacjach przeciążeniowych lub podczas przebywania w niewygodnej pozycji możesz mieć dyskopatię szyjnego odcinka kręgosłupa. Dyskopatia szyi wiąże się z uszkodzeniem krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. To z kolei prowadzi do powstania przepukliny, która objawia się drętwieniem kończyn górnych, zawrotami głowy i silnymi bólami. Ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych wywołuje ogromny dyskomfort, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Co warto wiedzieć o dyskopatii szyi? Jak wygląda rehabilitacja i jakie są przyczyny tego schorzenia?

SPIS TREŚCI

  1. Co to jest dyskopatia szyjna?
  2. Przyczyny dyskopatii szyi
  3. Rozpoznanie i diagnostyka dyskopatii szyjnej
  4. Leczenie dyskopatii szyi
  5. Co może pomóc przy dyskopatii - poduszka rehabilitacyjna

Co to jest dyskopatia szyjna?

Czym cechuje się dyskopatia szyjna? Jest to dolegliwość, która dotyczy powstania przepukliny krążka międzykręgowego i innych patologii dysku, prowadzących do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Na zewnątrz wydostaje się zawartość jądra miażdżystego, co wywołuje ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych. Dolegliwości tego typu wynikają z pojawienia się odczynu zapalnego w okolicy nerwu i miejscowego obrzęku poprzesz kompresję przepukliny. 

Co ciekawe, jeśli patologia jest widoczna w obrębie kręgosłupa szyjnego, objawy mogą rozchodzić się na okolice ramion, szyi i palców rąk. Z biegiem czasu przepuklina może ulegać obkurczaniu, dzięki czemu złagodzone zostają objawy dyskopatii szyi. 

Przyczyny dyskopatii szyi

Jakie są najczęstsze przyczyny dyskopatii szyjnej? Musisz wiedzieć, że przepuklina kręgosłupa ma różne podłoża. Powstaje przykładowo w procesie starzenia się organizmu i nadmiernej eksploatacji struktur kręgosłupa. Ponadto, dyskopatia szyi wynika z przyjmowania nieprawidłowej postawy, braku stosowania się zasad ergonomii pracy i urazów. Badania wskazał, że powyższy problem może także dotyczyć palenia tytoniu, który wpływa na osłabienie i dehydratację krążków. Nie zapominaj o czynnościach zawodowych, rekreacyjnych, wadach postawy ciała, predyspozycjach genetycznych itp. Jeżeli przez wiele lat szyja jest narażona na przeciążenia, musisz uważać na ryzyko wystąpienia dyskopatii szyi!

Rozpoznanie i diagnostyka dyskopatii szyjnej

Diagnostyka dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa zazwyczaj obejmuje badania obrazowe (rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie). Badanie RTG jest niezwykle pomocne we wczesnym okresie pourazowym - pozwala bowiem wykluczyć zmiany kostne. Rezonans magnetyczny natomiast jest wykorzystywany na każdym etapie choroby, ponieważ obrazuje struktury niekostne i relacje anatomiczne w kanale kręgowym. Na wizycie u specjalisty przeprowadzany jest wywiad lekarski, który pozwala postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie!

Leczenie dyskopatii szyi

Jak przebiega leczenie dyskopatii szyi? W tym wypadku możesz mieć do czynienia z leczeniem objawowym i chirurgicznym. Początkowo lekarz wdraża leczenie objawowe, które ma na celu zmniejszyć dolegliwości bólowe i wspomagać regenerację organizmu. Zazwyczaj stosuje się środki farmakologiczne - przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Nie bez znaczenia jest także rehabilitacja, która obejmuje kinezyterapię i fizykoterapię. Aby odciążyć kręgosłup, stosuje się wyciąg szyjny lub kołnierz ortopedyczny. Istotne jest to, że podczas zaostrzenia ból może trwać od kilku do kilkunastu dni. 

Chirurgiczne leczenie jest zalecane wtedy, gdy w odcinku szyjnym kręgosłupa występują stałe dolegliwości bólowe wraz z deficytami neurologicznymi (osłabienie sił mięśniowej kończyn, zaburzenia czucia rąk). Z zabiegu korzystają też osoby, u których na obrazie rezonansu magnetycznego widoczna jest duża przepuklina krążka międzykręgowego wraz z uciskiem na anatomiczne struktury. Operacyjne zabiegi są wykonywane przez lekarzy ortopedów i neurochirurgów. Celem takiego leczenia jest usunięcia ucisku dysków lub zmian zwyrodnieniowych, tak aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia i przedłużania się dolegliwości bólowych. Trzeba jednak mieć na uwadze powikłania neurologiczne, ocenione indywidualnie przez lekarza. 

Co może pomóc przy dyskopatii - poduszka rehabilitacyjna

poduszka rehabilitacyjna do spania

Pewnie doskonale znasz to uczucie, gdy po nocy wstajesz z bólem szyi i uczuciem niewyspania. Zazwyczaj wynika to z nieprawidłowej pozycji w trakcie snu, dlatego wybawieniem może być poduszka ortopedyczna. Powinieneś ją dobrać do budowy ciała oraz do pozycji, w której najczęściej śpisz. Jak dokonać wyboru? Użytkownicy najczęściej podczas zakupu poduszki zwracają uwagę na jej twardość i wielkość. Jednakże w przypadku poduszki rehabilitacyjnej do spania musisz zadbać o to, aby wspierała ona naturalną pozycję ciała i utrzymywała kręgosłup szyjny w jednej linii. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o napięcie mięśni pleców i karku. 

kołnierz ortopedyczny dla dzieci

Niekiedy przydaje się także kołnierz ortopedyczny, zwłaszcza gdy borykasz się z bólem odcinka szyjnego, urazami kręgosłupa, złamaniami, kręgosłupa szyjnego, zmianami zwyrodnieniowymi lub przepukliną krążków międzykręgowych. Do wyboru masz kołnierze ortopedyczne miękkie, półsztywne i sztywne. Te pierwsze stabilizują i odciążają szyję, jednocześnie przyspieszając procesy regeneracyjne. Te drugie dodatkowo posiadają element wzmacniający, zapewniający większą stabilizację odcinka szyjnego. Z kolei kołnierz ortopedyczny sztywny to specjalistyczna orteza, stosowana w celu unieruchomienia odcinka szyjnego po wypadku lub podczas transportu. Jest wykonany ze sztywnej pianki ze wzmocnieniami, dając możliwość odpowiedniego dopasowania do ciała. 

W naszym sklepie medycznym kupisz wygodną poduszkę ortopedyczną

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz czym jest dyskopatia szyjnego odcinka kręgosłupa i jak sobie z nią poradzić. Nie zapomnij zapoznać się z nasza ofertą poduszek ortopedycznych do spania i kołnierzy ortopedycznych.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl