TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jak złagodzić ból szyi - czyli dlaczego boli?

Jak złagodzić ból szyi - czyli dlaczego boli?

Przyczyny, objawy i leczenie bólu szyi oraz bólu karku

Praca przed komputerem, długotrwałe pochylanie głowy, źle dobrany materac czy poduszka do spania. To wszystko czynniki, które mogą wpłynąć na wystąpienie u Ciebie problemu bólu szyi. Źródeł bólu szyi jest wiele a często jest to problem krótkotrwały i znika po wykonaniu kilku ćwiczeń rozluźniających napięcie mięśni szyi, jednak jeśli utrzymuje się dłużej, może świadczyć o poważniejszych schorzeniach. W takim przypadku niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem i udaj się na diagnostykę bólu szyi.

  Spis treści:

Budowa szyi

Szyja, w skład której wchodzi 7 kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa, jest łącznikiem między Twoją głową a tułowiem. Gwarantuje utrzymanie prawidłowej pozycji głowy, a także osłania wiele ważnych narządów, takich jak krtań, tchawica czy tarczyca. Jak widzisz, spełnia dość ważną rolę w Twoim życiu. A co jest przyczyną bólu karku i szyi? Jednym z ważniejszych powodów jego występowania jest brak ruchu. Twoje mięśnie są słabiej rozwinięte i przez to mają problem z utrzymaniem i odciążaniem kręgosłupa. Powstałe napięcie przekształca się w ból szyjnego odcinka kręgosłupa, który utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, a często przeradza się w przewlekłą chorobę.

Przyczyny bólu szyi

Do najczęstszych schorzeń wywołujących ból szyi zaliczamy:

  • Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego
  • Dyskopatia szyi
  • Kręcz szyi
  • Whiplash

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

To rozwijające się latami wyniszczanie chrząstki stawowej, którą pokryte są krążki międzykręgowe. Proces ten może rozpocząć się w Twoim organizmie na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów. Z czasem, gdy stan chrząstki stawowej się pogarsza, Twój organizm sygnalizuje Ci, że dzieje się coś niewłaściwego poprzez przewlekły ból karku i szyi. Ruchomość odcinka szyjnego jest ograniczona, ból promieniuje od szyi do ręki, która staje się słabsza, pojawiają się zaburzenia czucia i możesz mieć problem z niektórymi czynnościami manualnymi. Zmiany zwyrodnieniowe szyi są też często związane z występowaniem silnych bólów głowy, zaburzeniami widzenia czy problemami z koordynacją ruchową.

Zwyrodnienie jest chorobą nieodwracalną, więc jedyne co możesz zrobić to próbować zahamować proces jej rozwoju, minimalizować przewlekły ból szyi i dbać o rozwój swojej sprawności. Już przy wystąpieniu pierwszych objawów warto, abyś włączył do swojej codzienności aktywność fizyczną, która w znacznym stopniu opóźni rozwój zmian chorobowych. Niezwykle ważna jest także stała opieka lekarza, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną pozwalająca leczyć ból szyi, szczególnie w zaawansowanych stadiach choroby. Jednak kluczowa w procesie leczenia jest właściwie dobrana rehabilitacja i ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi. Przy współpracy z fizjoterapeutą będziesz w stanie poprawić lub całkowicie odzyskać ruchomość odcinka szyjnego kręgosłupa oraz kończyn górnych. On też może pomóc Ci w doborze odpowiedniego materaca czy idealnej dla ciebie ortopedyczne poduszki do spania MORFEUSZ, która może mieć wpływ na zmniejszenie ból szyi. Musisz pamiętać, że właściwe ułożenie szyi i głowy podczas snu, to klucz do zdrowszego i bezbolesnego życia.

Dyskopatia szyi

Dyskopatia szyi

Zwana również przepukliną kręgosłupa szyjnego, jest ściśle powiązana z chorobą zwyrodnieniową i oznacza nic innego jak uszkodzenie krążka międzykręgowego. Zawartość dysku wydobywa się na zewnątrz, uciskając i drażniąc nerwy rdzeniowe, a w efekcie powodując ostry ból. A jakie są jego przyczyny? Przede wszystkim wiek oraz długotrwałe przebywanie w niewłaściwej pozycji, obciążającej szyję. Duży wpływ na jej występowanie ma też brak ruchu, wady postawy, stres, czy nieodpowiednio dobrany materac i poduszka do spania. Wszystko to prowadzi do rozwoju i pogłębiania dyskopatii szyjnej, której głównym objawem jest ostry ból. Jednak w przebiegu choroby mogą wystąpić także drętwienie i osłabienie kończyn górnych, brak czucia, zawroty głowy, omdlenia czy nudności.

Brzmi strasznie, prawda? Jednak jest to na szczęście proces częściowo lub całkowicie odwracalny. Ważne by w porę udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne . Jak w większości schorzeń układu ruchu, niezbędna jest fizjoterapia i indywidualnie dobrany program usprawniania oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi. Pamiętaj, że Twój rehabilitant pomoże Ci w doborze odpowiedniej poduszki ortopedycznej MORFEUSZ, która odciąży Twoją szyję i zminimalizuje odczucia bólowe. Możesz także zaopatrzyć się w kołnierz ortopedyczny typu Schanza marki OMAX który zmniejszy napięcie mięśniowe, zredukuje obciążenia i ustabilizuje Twoją szyję podczas wykonywania codziennych czynności, co pomoże zmniejszyć uporczywy ból szyi.

Kręcz szyi

Kręcz szyi

Jest dysfunkcją polegającą na patologicznym skrzywieniu szyi w jedną stronę, co wymusza pochylenie głowy. Wyróżniamy trzy rodzaje kręczu szyi: wrodzony i ułożeniowy – dotyczą niemowląt i dzieci i nie wywołują dolegliwości bólowych, a jedynie wpływają na motorykę i rozwój ruchowy dziecka. Trzeci rodzaj, to kręcz szyjny nabyty, który występuje u dorosłych. Jak do niego dochodzi? Zazwyczaj jest wynikiem stanów zapalnych, przeciążeń, chorób reumatycznych czy dyskopatii kręgosłupa. Może także wystąpić u Ciebie na skutek przyjmowania nieprawidłowej postawy, zwykłego przewiania czy nadmiernego stresu. Oprócz charakterystycznego, nienaturalnego pochylenia głowy, kręcz szyjny może utrudniać poruszanie głową, a towarzyszący mu ból głowy i szyi, duża sztywność, a niekiedy i obrzęk i ból mięśni szyi zdecydowanie utrudnią Ci codzienne funkcjonowanie.

Proces leczenia jest zależny od przyczyny powstania dysfunkcji a także wieku pacjenta. U dorosłych skupiamy się na redukcji napięcia mięśniowego i korekcji ustawienia głowy. Niezbędny w tym przypadku jest fizjoterapeuta, który dobierze odpowiednie zabiegi, przeprowadzi właściwą terapię oraz nauczy Cię autoterapii. Niekiedy w zaawansowanych stadiach chorobowych konieczne jest leczenie operacyjne. Zarówno w przypadkach niezabiegowych jak i po leczeniu operacyjnym zaleca się stosowanie kołnierzy ortopedycznych OMAX. Kołnierz typu Schanza czy kołnierz typu Philadelphia pomogą utrzymać właściwe ułożenie szyi i głowy oraz odciążą Twoje mięśnie. Do terapii warto włączyć także elementy, które pomogą zmniejszyć objawy w warunkach domowych. Właściwie dobrana, dość twarda poduszka ortopedyczna MORFEUSZ, maści rozgrzewające i masaże na pewno nie zaszkodzą, a zdecydowanie mogą pomóc Ci w powrocie do sprawności.

Whiplash (czyli ostry ból szyi najczęściej przy wypadku)

Whiplash

Zwany również urazem smagnięcia biczem, to jeden z najczęstszych urazów spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym. Przy nagłym hamowaniu, czy zderzeniu pojazdów dochodzi do niekontrolowanego ruchu głowy (odgięcia głowy) w tył oraz gwałtownego kompensacyjnego zgięcia jej w przód i nadmiernego napięcia mięśni. Często dochodzi wówczas do naderwania mięśni, więzadeł, uszkodzenia kręgów, nerwów czy ścięgien. Na samą myśl czujesz ból? My również! Promieniujący ból szyi to główny objaw tego urazu. Zwykle ból szyi następuje od razu po takim uszkodzeniu i przeciążeniu mięśni szyi. Jednak poza dolegliwościami bólowymi szyi i głowy, whiplash niesie za sobą szereg innych, często długotrwałych i przewlekłych objawów:

  • Drętwienie szyi i karku
  • Ograniczenie ruchomości szyi
  • Bóle okolicy ramion
  • Drętwienie i mrowienie ręki lub rąk
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia widzenia
  • Zaburzenia równowagi
  • Problemy ze snem

Proces leczenia zaczyna się od razu po wypadku, kiedy to konieczne jest zabezpieczenie odcinka szyjnego do czasu wykonania kontrolnych badań. Kołnierz ortopedyczny typu Philadelphia usztywni Twoją szyję, na czas transportu do szpitala lub placówki medycznej. W późniejszym etapie konieczne może okazać się wdrożenie farmakoterapii. Niezastąpiona będzie również odpowiednio dobrana rehabilitacja oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii. Twój terapeuta może zalecić Ci masaże oraz oklejenie taśmami Kinesiology Taping, które zmniejszą ból, obrzęk oraz przyspieszą regenerację tkanek. W późniejszym czasie możesz potrzebować również kołnierza ortopedycznego Shantza, do zabezpieczenia kręgosłupa szyjnego przed możliwymi przeciążeniami.  Jak w przypadku wszystkich schorzeń i urazów odcinka szyjnego kręgosłupa niezastąpiony jest indywidualny dobór odpowiedniej poduszki ortopedycznej do spania, która jest doskonałą podpora dla kręgosłupa i pozwala rozluźnić mięśnie karku. Gama poduszek ortopedycznych do spania MORFEUSZ wpisuje się we wszystkie Twoje potrzeby, zapewni odpowiednie podparcie szyi i zagwarantuje spokojny sen.

Mamy nadzieję, że już teraz znasz możliwe przyczyny bólu szyi i wiesz co powinieneś zrobić, aby go złagodzić.

Kołnierze ortopedyczne oraz poduszki ortopedyczne możesz kupić w naszym sklepie medycznym

Warto, abyś już teraz zapoznał się z naszą ofertą kołnierzy ortopedycznych i poduszek ortopedycznych.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl