TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Kolano biegacza

Kolano biegacza

Kolano biegacza

Inaczej nazywane zespołem pasma biodrowo-piszczelowego, to kontuzja stawu kolanowego dotykająca głównie osoby aktywne fizycznie. Kolano biegacza jest stanem zapalnym przyczepu pasma biodrowego, które wywołują kumulujące się mikrouszkodzenia przy zbytnim przeciążeniu pasma biodrowo - piszczelowego. Pasmo biodrowo -piszczelowe to łącznik między biodrem i kolanem, biegnący po bocznej stronie uda. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń, hamowanie ruchu przywodzenia w biodrze, a także usztywnianie stawu kolanowego w wyproście. Kolano biegacza dotyczy najczęściej zawodowych sportowców, ale także amatorów którzy uprawiają dyscypliny sportowe wymagające częstego zginania kolan oraz wykonywania przysiadów. Przeciążenie stawu kolanowego najczęściej dotyka biegaczy, narciarzy, kolarzy czy piłkarzy nożnych i to włąśnie u nich najczęściej występuje kolano biegacza.

  Spis treści:

Objawy kolana biegacza

 Objawy kolana biegacza

Głównym objawem świadczących o wystąpieniu u ciebie kolana biegacza jest piekący i promieniujący ból kolana po bocznej jego stronie. Ból pojawia się zwykle podczas wysiłku fizycznego i utrzymuje się długo po jego zaprzestaniu. Możesz odczuwać dolegliwości także przy wykonywaniu zwykłych czynności takich jak wchodzenie po schodach, czy długotrwałe siedzenie, zawsze wtedy gdy kolano jest zgięte przez dłuższy czas. Dodatkowo możesz zauważyć u siebie:

  • obrzęk kolana
  • trzeszczenie/chrupanie w stawie
  • uczucie przeskakiwania
  • ograniczenie ruchomości stawu

Przyczyny kolana biegacza

 Przyczyny kolana biegacza

Najczęstsze przyczyny kolana biegacza to: 

  • niska elastyczność mięśni kończyny dolnej
  • słaba stabilizacja miednicy
  • zwiększona masa ciała
  • nadmierne nadwyrężanie i przeciążanie stawu
  • powtarzalne błędy treningowe
  • brak czasu na regenerację
  • nieprawidłowości anatomiczne kończyn dolnych
  • wady stóp
  • częste chodzenie na wysokich obcasach
  • długotrwałe siedzenie w jednej pozycji (ze zgiętymi kolanami)

Diagnostyka kolana biegacza

 Diagnostyka kolana biegacza

Jak w przypadku większości schorzeń układu ruchu niezwykle istotna jest prawidłowa i wczesna diagnostyka. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, mogące świadczyć o wystąpieniu u ciebie zespołu pasma biodrowo - piszczelowego koniecznie skonsultuj swoje obawy z lekarzem specjalistą. Dokładny wywiad i badanie fizykalne to tylko początek rozpoznania kolana biegacza. By zdiagnozować kolano biegacza niezwykle pomocne jest wykonanie testów funkcjonalnych (np. test Obera i test Noble’a) oraz badań obrazowych

  • RTG – pozwala wykluczyć inne schorzenia
  • USG – pozwala sprawdzić zachowanie struktur stawowych podczas ruchu oraz wykryć wysięki i uszkodzenia
  • rezonans magnetyczny – uwidacznia zmiany zapalne w obrębie ścięgien

Leczenie zachowawcze zespołu pasma biodrowo - piszczelowego

 Leczenie zachowawcze zespołu pasma biodrowo - piszczelowego

Leczenie zachowawcze kolana biegacza to początkowy etap procesu leczenia, który w większości przypadków jest wystarczający aby pozbyć się dolegliwości związanych z kolanem biegacza. Wprowadzona farmakoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna oraz leki przyspieszające regenerację chrząstki stawowej znacznie przyspieszają proces powrotu do pełnej sprawności. Niezwykle istotne jest także wprowadzenie protokołu PRICE:

  • P = Protection (ochrona): zaopatrzenie pacjenta w ortezy, które zabezpieczą i odciążą staw. Tu szczególnie polecamy produkty marki OMAX: Elastyczny stabilizator kolana „GENUMAX” oraz stabilizator stawu kolanowego „GENUMAX PLUS” 
  • R = Rest (odpoczynek): zmniejszamy dolegliwości bólowe poprzez ograniczenie aktywności fizycznej. Regeneracja tkanek jest niezwykle ważna w całym procesie leczenia
  • I = Ice (schłodzenie): schładzamy miejsce bólu ok 5 razy dziennie przez 15 minut. Gwarantuje to minimalizację obrzęków i stanu zapalnego
  • C = Compression (kompresja): zastosowanie bandaża elastycznego lub neoprenowego stabilizatora stawu kolanowego „LIGAMAX KNEE” pozwoli zmniejszyć obrzęki stawu
  • E = Elevation (uniesienie): występującej opuchliźnie przeciwdziałamy poprzez unoszenie kończyny powyżej poziomu serca

Fizykoterapia i rehabilitacja kolana biegacza

 Fizykoterapia i rehabilitacja kolana biegacza

To niezwykle istotny element procesu leczenia kolana biegacza. Odpowiednio dobrany program zabiegowy oraz treningowy pozwala na szybkie przywrócenie pełnej ruchomości stawu bez bólu.

Zabiegi fizykoterapeutyczne na kolano biegacza

Wśród wszystkich dostępnych najlepiej sprawdzają się te, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz niwelują stany zapalne – krioterapia i jonoforeza; przyspieszają regenerację tkanek – ultradźwięki i laseroterapia; działają rozluźniająco – masaż oraz kinesiotaping; zwiększających produkcję kolagenu i odbudowy uszkodzonych struktur – fala uderzeniowa.

Kinezyterapia (ćwiczenia na kolano biegacza)

Właściwie dobrany program ćwiczeń to podstawa powrotu do sprawności. Ćwiczenia izometryczne -wzmacniające mięśnie, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia z oporem - poprawiające elastyczność tkanek i w końcu ćwiczenia z obciążeniem – zwiększające siłę mięśniową.

Operacyjne leczenie kolana biegacza

Operacyjne leczenie kolana biegacza

W sytuacji gdy leczenie zachowawcze połączone z zabiegami fizykalnymi i ćwiczeniami nie przynoszą efektów lub uszkodzenia struktur stawowych są zbyt poważne, konieczne jest rozważenie leczenia operacyjnego kolana biegacza.. Wykonywany jest on metodą artroskopową (artroskopia stawu kolanowego), podczas którego naprawiane są wszystkie uszkodzenia wewnątrz stawowe. Po zabiegu zaleca się stosowanie pooperacyjnej ortezy stawu kolanowego, takiej jak orteza stawu kolanowego O-1270 T-MAX KNEE oraz wspomaganie się kulami ortopedycznymi podczas chodzenia. Orteza stawu klanowego jest niezwykle ważna, aby chronić nogę przed przeciążeniami i pozwolić jej dojść do siebie. Niezwykle istotne aby zaniedbać rehabilitacji po zabiegowej, która pozwoli na przywrócenie pełnej sprawności stawu i możliwie jak najszybszy powrót do treningów.

Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy podzielić się z Tobą zagadnieniami związanymi ze schorzeniem nazywanym kolanem biegacza. Pamiętaj, żeby sprawdzić naszą ofertę stabilizatorów i ortez stawu kolanowego.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl