TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Kolano skoczka

Kolano skoczka

Kolano skoczka

To choroba ścięgien, wywołana nawarstwiającymi się mikrourazami czy przeciążeniami więzadła rzepki. To znacząca struktura w budowie twojego stawu kolanowego, łącząca rzepkę z kością piszczelową. Dzięki niemu możesz prostować kolano, biegać czy skakać. Gdy prostujesz kolano twój mięsień czworogłowy uda narażony jest na wzmożoną pracę i napięcie. Wraz z nim napina się także więzadło rzepkowe, będące końcowym elementem ścięgna tego mięśnia. Gdy jesteś zmuszony wykonywać ten ruch wielokrotnie z dużym obciążeniem, dochodzi do uszkodzenia więzadła rzepki, a z czasem kolejnych struktur. Kolano skoczka jest schorzeniem dotykających gównie zawodowych sportowców, nadmiernie wykonujących podskoki i obciążających w znacznej mierze kolana. Jednak może również wynikać z zaburzonej anatomii rzepki i nadmiernego przeciążenia stawu spowodowanego dużą wagą.

 Spis treści:

Przyczyny entezopatii więzadła rzepki

 Przyczyny entezopatii więzadła rzepki

Dolegliwości kolana skoczka mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęstsze przyczyny występowania kolana skoczka to:

  • nadmierne nadwyrężenie i obciążenie kolana
  • zwiększona masa ciała
  • zły dobór obciążeń treningowych
  • nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, szczególnie związanych z wyskokami i lądowaniem
  • zaburzone anatomiczne ustawienie rzepki
  • wady stóp, np. płaskostopie
  • osłabienie mięśni kończyny dolnej

Objawy kolana skoczka

 Objawy kolana skoczka

Głównym objawem świadczącym o rozwoju schorzenia jest ból w okolicy kolana. Ból pojawia się zazwyczaj po aktywności fizycznej, ale także przy prostowaniu kolana, schodzeniu ze schodów, przysiadach, podskokach. Możesz zauważyć również asymetrię w obrysie rzepki, obrzęk czy osłabienie siły mięśnia czworogłowego.

Wyodrębniamy 4 stopnie kolana skoczka:

  • I stopień: ból kolana w okolicy więzadła rzepki po aktywności fizycznej, szybko ustępujący
  • II stopień: ból kolana i dyskomfort pojawiają się przed i tuż po wysiłku fizycznym, w trakcie wykonywania ćwiczeń ustępują
  • III stopień: dolegliwości bólowe są długotrwałe, pojawiają się przed podjęciem aktywności fizycznej i utrzymują się jeszcze długo po jej zaprzestaniu
  • IV stopień: stale odczuwany ból w okolicy rzepki, może dojść do naderwania lub całkowitego zerwania więzadła rzepki

Diagnostyka kolana skoczka

 Diagnostyka kolana skoczka

Do rozpoznania kolana skoczka zazwyczaj wystarczy dokładny wywiad lekarski, który pozwala wykluczyć inne schorzenia stawu. Lekarz zbada twoje kolano palpacyjnie, ustali charakter dolegliwości i wykona testy prowokacyjne. Po postawieniu wstępnej diagnozy skieruje Cię na dodatkowe badania obrazowe:

  • USG – pokazujące występowanie zmian zwyrodnieniowych stawu;
  • MRI – precyzyjne zobrazowanie struktur stawu i ich uszkodzeń;
  • RTG – obrazuje występowanie zwapnień na więzadle

Metody leczenia kolana skoczka

Leczenie zachowawcze kolana skoczka

Leczenie zachowawcze kolana skoczka

Dotyczy mniej zaawansowanego stadium schorzenia (I i II stopień). Skupiamy się przede wszystkim na zastosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz wdrożeniu protokołu PRICE:

  • P = Protection (ochrona): stosujemy ortezy, które zabezpieczą i odciążą staw. Wśród dostępnych na rynku szczególnie polecamy te proponowane przez markę OMAX: Stabilizator kolana „GENUMAX” czy stabilizator stawu kolanowego „GENUMAX PLUS”  
  • R = Rest (odpoczynek): minimalizujemy aktywności, które powodują występowanie dolegliwości bólowych i mogą pogłębiać schorzenie. Ważne abyśmy pozwolili na regenerację uszkodzonych struktur
  • I = Ice (schłodzenie): łagodzenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęków to niezwykle istotna część regeneracji. Zaleca się schładzanie bolącego miejsca ok. 5 razy dziennie po 15 minut
  • C = Compression (kompresja): w przeciwdziałaniu obrzękom niezwykle pomocne jest stosowanie bandaża elastycznego lub neoprenowego stabilizatora kolana „LIGAMAX KNEE”
  • E = Elevation (uniesienie): ułożenie chorego stawu powyżej poziomu serca, zmniejszy opuchliznę i ułatwi przepływ limfy w kończynie

Fizykoterapia i rehabilitacja kolana skoczka

 Fizykoterapia i rehabilitacja kolana skoczka

W kolejnych, bardziej zaawansowanych stadiach entezopatii więzadła rzepki niezwykle istotne jest wprowadzenie właściwie dobranego przez terapeutę planu usprawniania. Odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia ruchowe znacznie przyspieszą proces leczenia, poprawią elastyczność więzadła i wzmocnią mięśnie.

Kinesio taping w przypadku kolana skoczka

To technika polegająca na wykorzystaniu specjalnych taśm, przyklejanych w określony sposób na okolice bolących stawów. Działa ona przeciwbólowo i przeciwobrzękowo oraz umożliwia korekcję stawu podczas wykonywania ćwiczeń czy chodzenia.

Fizykoterapia kolana skoczka

Do najefektywniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy krioterapię (miejscowe schładzanie stawu, które działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo), elektrostymulację (prądy o małej częstotliwości wzmacniają mięśnie), laser, magnetoterapię i ultradźwięki (wszystkie przyspieszają proces regeneracyjny uszkodzonych struktur), fala uderzeniowa (fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu, które pozwalają na głęboką penetrację tkanek, stymulując metabolizm, pobudzając cyrkulację krwi i zwiększając produkcję kolagenu)

Ćwiczenia na kolano skoczka

Właściwie dobrany zestaw ćwiczeń poprawi stabilność stawu oraz wzmocni mięśnie w twojej kończynie. Początkowo stosujemy ćwiczenia w odciążeniu i stopniowo wprowadzamy ćwiczenia oporowe oraz z obciążeniem.

Leczenie operacyjne w przypadku kolana skoczka

 Leczenie operacyjne w przypadku kolana skoczka

W skrajnych przypadkach „kolana skoczka”, gdy dochodzi do naderwania czy zerwania więzadła rzepki, lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczna może być operacja kolana skoczka, metodą artroskopową (artroskopia stawu kolanowego). Po zabiegu zalecane jest stosowanie pooperacyjnej ortezy stawu kolanowego takiej jak orteza stawu kolanowego „T-MAX KNEE” oraz kul łokciowych, które mają za zadanie zabezpieczyć staw, odciążyć go i pozwolić na jego regenerację. Nie możesz zapominać również o rehabilitacji, która pozwoli na przywrócenie pełnej sprawności.

Cieszymy się, że mogliśmy trochę przybliżyć Ci temat schorzenia zwanego kolanem skoczka. Koniecznie sprawdź naszą ofertę na stabilizatory kolana i ortezy stawu kolanowego, które z pewnością przydadzą Ci się w okresie rehabilitacji.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl