Kręcz szyi, czyli dlaczego boli Cię szyja
Kręcz szyi jest dysfunkcją narządu ruchu, która polega głównie na patologicznym skręceniu szyi w jedną stronę. Efektem tego jest wymuszone przechylenie głowy, co może wiązać się przyjmowaniem nieprawidłowej postawy w trakcie snu lub pracy. Ponadto, przyczyną niekiedy jest wada wrodzona, występująca głównie u niemowląt od 3 miesiąca życia. Jeśli zauważysz u siebie lub dziecka niepokojące objawy, jak najszybciej umów się na wizytę do specjalisty! Co warto wiedzieć o kręczu szyjnym u dzieci i dorosłych? Jakie są objawy i jak wygląda proces leczenia?
SPIS TREŚCI
- Czym jest kręcz szyi?
- Niepokojące objawy kręczu szyi
- Leczenie kręczu szyjnego
- Kołnierz ortopedyczny przy kręczu szyjnym
- Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny
Czym jest kręcz szyi?
Jest to miejscowe zaburzenie, które objawia się wymuszoną pozycją ustawiania szyi oraz głowy. Osoba chora boryka się ze zgięciem bocznym w czołowej płaszczyźnie i rotacją brody w poprzecznej płaszczyźnie wraz z ograniczeniem ruchomości. Okazuje się, że przymusowa pozycja tego typu może występować z jednostronnym uniesieniem ramienia po stronie kręczu szyjnego! Często schorzenie to powoduje także inne zaburzenia o charakterze funkcjonalnym i strukturalnym. Chorzy skarżą się na dotkliwy ból szyi po prawej lub lewej stronie, a problem dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jeśli chodzi o sposoby leczenia, są one zależne od stopnia zaawansowania kręczu szyi i przyczyn powstania.
Niepokojące objawy kręczu szyi
Jakie objawy mogą wskazywać na kręcz szyi? Powinieneś mieć na uwadze głównie przechylenie głowy na bok i jej skręcenie w przeciwną stronę, z jednoczesnym skierowaniem wzroku lekko w górę. Zazwyczaj objawami są tutaj:
-
Bóle głowy;
-
Bóle i sztywność szyi;
-
Niemożność normalnego poruszania głową;
-
Obrzęk mięśni szyjnych;
-
Uchylenie podbródka w jedną stronę.
U dziecka najczęściej dochodzi także do uniesienia jednego ramienia w kierunku miejsc, które są objęte skurczem mięśni szyi. Niebezpieczna dla zdrowia jest deformacja układu kostnego, która często prowadzi do nieprawidłowego zgryzu i odkształceń czaszki. Z kolei w odcinku szyjnym osoby chorej powstaje skolioza.
Leczenie kręczu szyjnego
Jak wyleczyć kręcz szyi? W tej sytuacji bardzo ważne są ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi. Jeżeli rehabilitacja nie daje zbyt wiele, lekarz może zlecić skorygowanie wady za pomocą zabiegów chirurgicznych. Polegają one głównie na głównie na cięciu nerwów lub mięśni, przedłużaniu mięśni szyi, czy też fuzji chirurgicznej patologicznych kręgów. Nabyty problem wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii, która obejmować może masaże, ciepłe okłady, fizykoterapię, zastosowanie szyny, aparatu usztywniającego szyję lub ćwiczenia rozciągające mięśnie. Poza tym stosowane jest również leczenie farmakologiczne, związane z zażywaniem leków przeciwbólowych, zwiotczających mięśnie itp. Każdy przypadek jest indywidualny, a odpowiednio dobrana ścieżka leczenia jest z pewnością szansą na odzyskanie pełnej sprawności. Oczywiście konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, badania i dobierze metody leczenia.
Kołnierz ortopedyczny przy kręczu szyjnym
Jak sobie pomóc w przypadku wystąpienia kręczu szyjnego? Możesz postawić na specjalny kołnierz ortopedyczny na szyję, który ma za zadanie zabezpieczyć i ustabilizować Twoją szyję. Odcinek szyjny kręgosłupa jest niezwykle podatny na urazy i uszkodzenia, co wiąże się z jego delikatnością. Gdy zmagasz się z kręczem szyjnym, nie zapominaj o kołnierzach ortopedycznych - unieruchamiają one odcinek szyjny po przebytym wypadku lub służą jako odciążenie wtedy, gdy przebywasz zbyt długo w nieodpowiedniej pozycji.
Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny
Sprawdzonym rozwiązaniem jest także poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny, która bez wątpienia zadba o Twoją szyję każdej nocy. Jak wybrać ten produkt? Powinieneś mieć na uwadze materiał, z jakiego wykonano poduszkę i preferowaną pozycję w trakcie snu. Do wyboru masz mnóstwo propozycji dobrej jakości, zapewniających wsparcie i komfort każdej nocy! Poduszki ortopedyczne mogą być bardziej sztywne lub miękkie, a ostateczny zakup zależy od Twoich potrzeb. W procesie produkcji stosuje się piankę z pamięcią kształtu lub piankę sprężystą ze specjalnym profilem, który bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu szyi i głowy.
W naszym sklepie medycznym znajdziesz szeroki wybór poduszek rehabilitacyjnych i kołnierzy ortopedycznych
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz czym jest kręcz szyi oraz jak sobie z nim radzić. Nie zapomnij zapoznać się z nasza ofertą poduszek rehabilitacyjnych i kołnierzy ortopedycznych.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR