Kobiece nietrzymanie moczu nie musi być wstydliwe
Jak głosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (ICS), nietrzymanie moczu to mimowolny epizod wycieku moczu (popuszczania moczu) z pęcherza. Problem nietrzymania moczu może dotykać nawet co drugą kobietę w Polsce, jednak znaczna większość z nich nie mówi głośno o występujących dolegliwościach, przypisując je fizjologicznemu starzeniu się organizmu. Wstyd, skrępowanie, unikanie kontaktu z ludźmi, a także rezygnacja z ulubionych form aktywności, to wszystko sprawia, że problem nietrzymania moczu staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka oraz świadomość, że inkontynencja to choroba, którą możemy leczyć i w wielu przypadkach całkowicie zahamować.
Układ moczowy – jak funkcjonuje
Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmowi wytwarzania i oddawania moczu. To proces zachodzący w układzie moczowym i rozpoczynający się w nerkach. To one produkują mocz, który moczowodami transportowany się do pęcherza moczowego, a stąd przez cewkę moczową wydalany z organizmu. Sam pęcherz to przypominający worek organ otoczony tkanką mięśniową, która pod wpływem napływającego moczu rozszerza się. Gwarancję utrzymania moczu w pęcherzu dają nam mięśnie dna miednicy, które otaczają cewkę moczową i w odpowiednim momencie kurczą się, zapobiegając popuszczaniu moczu. Gdy twój pęcherz jest pełny, mózg otrzymuje informację o konieczności oddania moczu i jednocześnie wysyła informację zwrotną do mięśni miednicy i pęcherza. Te pierwsze rozluźniają się, a drugie kurczą. Dzięki temu możesz świadomie oddać mocz. A co gdy wystąpi jakiś błąd na którymś z etapów? Wówczas taka sytuacja skutkuje nietrzymaniem moczu. Może mieć ono różny charakter i podłoże i być związane z różnymi schorzeniami.
Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet
Podstawowym czynnikiem występowania problemów z nietrzymaniem moczu jest pogarszająca się jakość naszego życia. Żyjemy zbyt szybko, w ciągłym stresie, wciąż nie przywiązujemy zbytniej uwagi do tego co jemy i jak jemy, ruszamy się zdecydowanie za mało. A gdy do tego dochodzą schorzenia w obrębie dróg moczowych i rodnych, problem gwarantowany. Kobiety cierpią na inkontynencję znacznie częściej, głównie ze względu na anatomię. Jednak są również inne powody nietrzymania moczu, które warunkują ją również takie czynniki jak:
- osłabienie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)
- osłabienie mięśni otaczających cewkę moczową
- infekcje dróg moczowych
- menopauza
- porody
- ciężka praca fizyczna
- nadwaga
- stres
- niewłaściwa dieta
- używki (kofeina, nikotyna, alkohol)
- wrodzone wady dróg moczowych
- czynniki neurologiczne, jak np. przebyty udar
Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet
Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (International Continence Society) podaje kilka podstawowych rodzajów nietrzymania moczu:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet
Związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy, które uciskają cewkę moczową i przez to odpowiedzialne są za utrzymanie moczu w pęcherzu. Wzrastające w nim ciśnienie przewyższa siłę mięśni i powoduje niekontrolowany wyciek. Dzieje się tak głównie podczas wysiłku fizycznego, przy kichaniu czy kaszlu. Dlaczego właściwie dochodzi do osłabienia tak ważnych dla nas mięśni? Głównie jest to kwestia starzenia się organizmu, a wraz z nim do osłabiania siły mięśniowej. Duży wpływ mają także zmiany hormonalne związane z menopauzą oraz ciąża i poród siłami natury. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących typów tego schorzenia u kobiet i szacuje się że dotyka nawet połowę wszystkich pacjentek.
Naglące nietrzymanie moczu u kobiet
Spowodowane jest przez nadmierną aktywność mięśni pęcherza, które nie czekając na sygnał z mózgu zaczynają się kurczyć, powodując tym samym wypychanie moczu z pęcherza. Towarzyszy temu nagła i ogromna potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety.
Pojawia się ono przy zapaleniu pęcherza, czy schorzeniach neurologicznych zaburzających przekazywanie informacji między mózgiem a mięśniami, jak np. stwardnienie rozsiane, udar, czy choroba Parkinsona
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Występuje głównie u mężczyzn i związane jest z przerostem gruczołu krokowego. Ten rodzaj nietrzymania moczu wynika z zalegania moczu w pęcherzu i niemożności jego całkowitego opróżnienia, co w konsekwencji prowadzi do niewielkich wypływów moczu.
Mieszane nietrzymanie moczu u kobiet
Jest jednym z trudniejszych do zdiagnozowania i leczenia rodzajów nietrzymania moczu. Łączy cechy wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu i dotyka nawet co trzecią kobietę cierpiącą na to schorzenie.
Objawy nietrzymania moczu u kobiet
Jako główny i najważniejszy objaw świadczący o występowaniu u nas problemu, wymieniamy niekontrolowany wyciek moczu. Jeśli zbyt często wybudzasz się w nocy aby skorzystać z toalety, zauważasz niespodziewane popuszczanie w sytuacji stresowej, przy aktywności fizycznej, podczas kichania czy kaszlu, może to oznaczać że nietrzymanie moczu dotyczy i ciebie. Poza oczywistymi objawami, wyróżniamy również te, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem:
- wzmożona częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia – powyżej 7 razy na dobę
- tępe bóle w podbrzuszu podczas korzystania z toalety – mogą być objawem zapalenia pęcherza
- szczypanie lub ból podczas oddawania moczu
- gorączka lub stan podgorączkowy
Diagnostyka nietrzymania moczu u kobiet
Właściwa diagnostyka nietrzymania moczu zaczyna się w twojej głowie. Gdy uświadomisz sobie że występujące u ciebie objawy mogą świadczyć o nietrzymaniu moczu koniecznie wybierz się na wizytę do specjalisty. Lekarz przeprowadzi z Tobą konsultację która ma na celu ustalenie przyczyn problemu, oceni mikcję i zleci wykonanie ogólnych badań moczu, a jeśli zajdzie taka konieczność przeprowadzi badanie USG układu moczowego. Jeśli wykluczone zostaną infekcje dróg moczowych, możesz zostać pokierowana do ginekologa lub urologa, w celu dalszej diagnostyki. Coraz częściej zalecane jest także wykonanie badania urodynamicznego, które określa ciśnienie wewnątrz pęcherza i pozwala ustalić typ nietrzymania moczu.
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet
Leczenie zachowawcze przy nietrzymaniu moczu u kobiet
Gdy już zostanie określone z jakim rodzajem nietrzymania moczu się zmagasz i jaki jest jego stopień nasilenia, zostaną ci przedstawione opcje leczenia. Leczenie zachowawcze, to podstawowe działania które należy wdrożyć by problem się nie pogłębiał. Obejmuje ono:
- redukcję masy ciała
- zmianę diety
- zwiększenie aktywności fizycznej
- eliminację nadmiernego obciążania organizmu, w tym zaprzestanie ciężkiej pracy fizycznej
- rzucenie palenia
- konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaleci odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy
- wprowadzenie farmakoterapii
- zastosowanie produktów chłonnych
Elektrostymulacja przy nietrzymaniu moczu u kobiet
Elektrostymulacja to jedno z nowocześniejszych rozwiązań w leczeniu nietrzymania moczu. Impulsy elektryczne wysyłane są do mięśni dna miednicy, drażnią je, powodując ich napinanie i rozluźnianie. Wpływa to na znaczną poprawę w skuteczności ich działania. Terapia taka trwa około dwa miesiące i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród pacjentek
Leczenie operacyjne przy nietrzymaniu moczu u kobiet
Leczenie operacyjne, stosowane w skrajnych przypadkach gdy metody zachowawcze zawiodły, a postępująca choroba nie pozwala normalnie funkcjonować. Zabiegi chirurgiczne stosuje się głównie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu i przeprowadza się jedną z poniższych metod:
- metoda Burch’a – przez powłoki brzuszne, wykonywana zazwyczaj przy okazji innych operacji ginekologicznych
- taśmy podcewkowe – małoinwazyjny sposób, który uszczelnia cewkę moczową
- iniekcje okołocewkowe, uszczelniające cewkę moczową
- wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej, które stosuje się w najcięższych przypadkach schorzenia
Profilaktyka kobiecego nietrzymania moczu
Możesz zapobiec nietrzymaniu moczu lub ograniczyć wyciekanie moczu. Niewątpliwie najważniejszym elementem profilaktyki nietrzymania moczu jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to podstawa, szczególnie ważna w ciąży, po porodzie oraz w okresie menopauzalnym. Jak możesz zadbać o te specyficzne mięśnie na co dzień:
- staraj się nie wstrzymywać moczu
- nie wymuszaj parcia na pęcherz
- dbaj o odpowiednie nawodnienie i wypijaj minimum 2 litry płynów dziennie
- unikaj dźwigania
- zrezygnuj z codziennego chodzenia na wysokich obcasach
- wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla co najmniej raz dziennie – ale tylko po konsultacji z fizjoterapeutą
Produkty chłonne na nietrzymanie moczu u kobiet
Warto wspomnieć, że w przypadku nietrzymania moczu stosuje się produkty chłonne dla kobiet. Na rynku dostępnych jest wiele produktów chłonnych, które pomogą nam bez skrępowania przetrwać etap leczenia lub jeśli nietrzymanie moczu jest bardzo zaawansowane, znacznie poprawią jakość naszego życia.
Wkłady anatomiczne iD LIGHT ADVANCED
To szeroka gama ultra cienkich i dyskretnych wkładek dla kobiet, które zaprojektowane zostały z myślą o kobietach aktywnych, ceniących sobie bezpieczeństwo i swobodę ruchów. Idealnie dopasowują się do twojej anatomii, dzięki czemu zapomnisz że je nosisz.
Wkłady anatomiczne iD EXPERT LIGHT
Klasyczny product o nieco grubszej budowie i wyjątkowo wysokim poziomie chłonności. Ich anatomiczny kształt zapewnia idealne dopasowanie i ochronę przed przeciekaniem, a mocny pasek samoprzylepny utrzymuje wkładkę na właściwym miejscu w każdej sytuacji.
Majtki chłonne dla kobiet iD INTIME
Przypominające bieliznę bezszwową majtki chłonne, idealnie dopasowują się do ciała kobiety, zapewniają optymalną ochronę i jednocześnie pozostają praktycznie niewidoczne pod ubraniem. Dostępne w dwóch rozmiarach i trzech chłonnościach, pozwalają dobrać produkt idealny dla ciebie.
Pieluchy anatomiczne iD EXPERT FORM
To idealne rozwiązanie gdy cierpisz na cięższą formę nietrzymania moczu. Ich wysoka chłonność zapewnia długotrwałe uczucie komfortu, a łatwość użytkowania pozwala na ich stosowanie w każdym wieku.
Pamiętaj także o regularnej higienie intymnej, która zapobiegnie rozwojowi infekcji mogących pogłębiać problem.
Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przekazać Ci trochę wiedzy na temat nietrzymania moczu u kobiet. Nie zapomnij sprawdzić naszej oferty z produktami chłonnymi dla kobiet.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR