Pas przepuklinowy brzuszny i pas po porodzie
Jama brzuszna to część Twojego ciała między klatką piersiową a miednicą, gdzie znajduje się wiele kluczowych organów. Otacza ją duża grupa mięśni brzucha, które wspólnie chronią wszystkie narządy przed uszkodzeniem i utrzymują je na właściwych miejscach. Jednym z najczęstszych problemów w okolicy brzucha to przepuklina jamy brzusznej. Sprawdź jak sobie poradzić, gdy wystąpią pierwsze objawy.
Przepuklina brzuszna
Gdy dojdzie do wystąpienia nieprawidłowego napięcia powłok jamy brzusznej, może dojść do przemieszczania się organów i ich wydostawanie się poza jamę brzuszną. Na Twoim brzuchu pojawia się wówczas charakterystyczny miękki guz. To jeden z poważniejszych problemów występujących w obrębie brzucha.
Rodzaje przepukliny brzusznej
Do najczęstszych rodzajów przepuklin należą:
- przepuklina pępkowa
- przepuklina udowa
- przepuklina pachwinowa
- przepuklina kręgosłupa
- przepuklina brzuszna pooperacyjna
- przepuklina kresy białej
Skoro już wiemy czym jest, zastanówmy się z jakiego powodu występuje właśnie w Twoim organizmie. Wyróżniamy przepukliny:
- przepukliny wrodzone - związane z zaburzeniami budowy włókien kolagenowych, co powoduje ograniczenie elastyczności i rozciągliwości mięśni czy ścięgien
- przepukliny nabyte – którym sprzyja nadmierne ciśnienie w jamie brzusznej, występujące w trakcie ciąży, przy chorobach układu oddechowego, chorobach jelita grubego, u osób cierpiących na zaparcia oraz otyłych.
Powstawaniu przepukliny brzusznej sprzyja również palenie tytoniu, ciężka praca fizyczna czy urazy jamy brzusznej.
Objawy przepukliny brzucha
A jak właściwie objawia się przepuklina, poza najbardziej charakterystycznym objawem przepukliny tzw. „guzkiem”? Początkowo nie daje większych objawów, dopiero przy bardziej zaawansowanym stadium, możesz odczuwać ból i dyskomfort, szczególnie przy napinaniu brzucha. Uwypuklenie pojawia się na ciele dopiero z czasem i jest wyraźnym sygnałem do podjęcia leczenia. Typowe objawy przepukliny brzusznej to:
- miękki guzek pojawiający się w okolicy występowania przepukliny
- wypukłość pojawia się przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej (dźwiganie ciężarów, wypróżnianie)
- pojawienie się bólu – szczególnie podczas ucisku miejsca występowania
- dodatkowe objawy to: zgaga, ból w klatce piersiowej, częste odbijanie
Zapobieganie przepuklinie
Warto zaznaczyć, że w początkowym stadium chorobowym, możliwe jest jego zahamowanie. Gdy dojdzie do uwypuklenia przepukliny koniecznie zaopatrz się w jeden z polecanych przez nas pasów:
- w przypadku przepukliny brzusznej: pas brzuszny „Ventrimax” lub pas brzuszny„Ventrimax Air”
- w przypadku przepukliny pachwinowej: pasy pachwinowo-przepuklinowe jednostronne „AXILMAX” lub obustronne „AXILMAX DUO”
Pomogą one wprowadzić zawartość przepukliny z powrotem do jamy brzusznej, utrzymają odpowiednie napięcie mięśni i ułatwią codzienne funkcjonowanie.
Leczenie przepukliny
Na czym polega leczenie przepukliny? Chcąc całkowicie wyleczyć przepuklinę brzuszną konieczna jest operacja przepukliny brzusznej – wykonywana metodą tradycyjną lub laparoskopową, polegającą na zamknięciu wrót przepuklinowych. Zbawienne w pooperacyjnej rekonwalescencji okazują się być pasy brzuszne „Ventrimax” i „Ventrimax Air” oraz pasy pachwinowe „AXILMAX” lub „AXILMAX DUO”, które nie tylko utrzymają szwy operacyjne, ale również spełnią rolę zapobiegawczą.
Skoro jesteśmy przy pasach brzusznych to należy zwrócić uwagę na jeszcze jedno ich kluczowe zastosowanie
Pas po porodzie
W trakcie ciąży kobiece ciało bardzo się zmienia i przygotowuje się na wciąż rosnący brzuch. Pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa, mięśnie się rozciągają, są osłabione, a po porodzie tracą elastyczność.
Pasy poporodowe, a wśród nich również pas brzuszny „Ventrimax” i pas brzuszny przewiewny „Ventrimax Air”, pomagają w czasie połogu, szczególnie kobietom po cesarskim cięciu. Utrzymują szwy na właściwym miejscu, przyspieszają wchłanianie poporodowego brzuszka i minimalizują powstawanie rozstępów oraz zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny poporodowej. Dzięki swojej elastycznej budowie, zmniejszają występujące dolegliwości bólowe a także podtrzymują i odciążają kręgosłup.
Niezwykle ważne by przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego rodzaju zaopatrzenia, skonsultować się z lekarzem, gdyż zbyt wczesne założenie pasa może prowadzić do nasilenia bólu, zaburzać krążenie i przeszkadzać w obkurczaniu macicy.
Już teraz wiesz, że pasy przepuklinowe brzuszne mogą zdecydowanie pomóc Ci w tej przypadłości, zaś pasy poporodowe mogą okazać się nieocenianym wsparciem w okresie połogu.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę pasów brzusznych.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR