Stomia. Co to jest i jak ją pielęgnować?
Odbyt brzuszny – wykonany za pomocą chirurgicznego zabiegu – nazywamy stomią. To wyłonienie końcówki jelita za pomocą otworu w brzuchu. Stomia umożliwia załatwianie potrzeb fizjologicznych, w przypadku, kiedy układ pokarmowy nie może normalnie funkcjonować w wyniku choroby lub poważnego urazu mechanicznego. Z worka stomijnego, który gromadzi kał lub mocz, korzystają najczęściej osoby zmagające się z nowotworami: jelita grubego (najwięcej pacjentów), odbytu, pęcherza moczowego. Stomię wykorzystuje się również w przypadku, gdy pacjent cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jest stosowana przy polipach gruczołkowatych jelita grubego, czy przy zespole jelita drażliwego.
Spis treści |
Rodzaje stomii
Stomia jest stosowana czasowo lub na stałe. Kolostomię stosuje się po operacji polegającej na wycięciu odcinka jelita grubego albo odbytnicy. To przetoka jelitowa najczęściej wykonywana poniżej pępka. Krawędź jelita nieznacznie wówczas odstaje ponad skórę. Po zagojeniu się, stomia nie powinna boleć, ani krwawić. Ileostomia to natomiast jeszcze bardziej szeroka ingerencja chirurga. Oznacza wycięcie jelita grubego w całości. Jelito cienkie pełni wówczas funkcję wydalania treści i to ono jest przyszywane do skóry, wyraźnie wystając ponad jej powierzchnię. Gdy dysfunkcja dotyczy pęcherza moczowego, mówimy o zabiegu urostomii. Moczowód zostaje wówczas wszczepiony do odcinka jelita – wyłonionego przez otwór w brzuchu.
Sprzęt stomijny
Podstawowym z akcesoriów jest worek stomijny. Wyróżniamy worki stomijne jednoczęściowe, które opróżnia się codziennie oraz dwuczęściowe, które mogą posłużyć nawet do pięciu dni. Do określonego limitu akcesoria tego typu są zupełnie refundowane przez NFZ. Podczas korzystania z worka stomijnego trzeba zmienić nawyki konsumpcyjne. Zdecydowanie nie zaleca się picia alkoholu i palenia tytoniu. Twoja dieta nie powinna sprzyjać zaparciom i biegunkom. Odpadają więc potrawy bardzo bogate w błonnik oraz tłuszcz. Unikaj nadmiaru warzyw (np. fasoli) i gazowanych napojów, które są częstą przyczyną wzdęć. Nie są wskazane produkty bogate w cukier. Gdy zasiadasz do stołu, nie spiesz się, nie połykaj zbyt dużych kęsów, by nie utrudniały swobodnego wydalania. Uważaj na ostre potrawy! Powyższe zalecenia mają zwiększyć nie tylko Twój komfort z korzystania worka stomijnego. Zostały opracowane, by uniknąć komplikacji po operacji (w tym krwawień) i podrażnień wrażliwych elementów jelita.
Pielęgnacja stomii
Jeśli nosisz worek stomijny, musisz koniecznie zadbać o higienę podczas jego wymiany. Skóra, gdzie jest przyklejany nie powinna mieć włosków. Podmiany dokonuje się w toalecie z umywalką. Pamiętaj o czystych rękach i właściwej dezynfekcji! Gdy zdejmiesz worek stomijny, skórę trzeba oczyścić. Zamiast mydła możesz użyć kosmetyków do pielęgnacji stomii, które nie wymagają nawet użycia wody. Zapewniają higienę, jednocześnie nie zawierając alkoholu, co jest bardzo ważne przy stomii. Pianka myjąca bez użycia wody z ekstraktem z bławatka, podobnie jak nawilżające mleczko myjące bez użycia wody, pozwoli zadbać o Twoją skórę. Powinna być ona elastyczna, a naskórek zmiękczony. Pielęgnujące mleczko do skóry przy stomii to produkt warty polecenia, jeśli używasz worka stomijnego. Praktycznym rozwiązaniem są również chusteczki z ekstraktem z rumianku, które redukują podrażnienia. Gdy wybierasz chusteczki nawilżane do stomii, zwróć szczególną uwagę, czy nie zawierają syntetycznych barwników. Najlepiej, żeby posiadały neutralne pH. W worku stomijnym możesz brać prysznic. Przy kąpieli nie korzystaj ze zbyt gorącej wody, by nie podrażnić śluzówki jelita.
Jak funkcjonować przy stomii jelita?
Noszenie worka stomijnego wydaje się na pierwszy rzut oka dyskomfortowe. Wiele osób, zwłaszcza na początku, odczuwa poczucie skrępowania. Nie oznacza jednak, że stomia wyeliminuje Cię z wielu aktywności. Zaopatrzenie się w pas brzuszny stomijny, pozwoli Ci funkcjonować bardziej komfortowo. Pas stomijny jest rozciągliwy, jednocześnie doskonale stabilizujący zarówno boczną, jak i przednią część brzucha. Skuteczny w profilaktyce przepuklin okołostomijnych. Pas brzuszny dla osób ze stomią szczególnie przydaje się tuż po operacji. Wiele osób, które przygotowują się do noszenia worka stomijnego, zastanawia się, jak będą układać się do snu. Najlepiej kłaść się na boku, na którym jest on przyklejony. Jeśli przekręcasz się na drugą stronę, ułóż dodatkowo poduszkę tak, żeby napełniający się worek był podtrzymywany. Kolejnym zagadnieniem jest sport. Przy stosowaniu worka stomijnego, tuż po operacji, zaleca się spokojny tryb życia. Później możesz wrócić do treningów. Worek stomijny nie przeszkadza np. w pływaniu, jeśli zakleisz filtr przed wejściem do wody. Naturalnym jest, że odpadają sporty walki, czy te oparte na intensywnym skakaniu lub dźwiganiu ciężarów.
W naszym sklepie medycznym kupisz kosmetyki do pielęgnacji stomii oraz pasy stomijne
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat stomii i zdementowaliśmy kilka nieprawdziwych informacji związanych z noszeniem worka stomijnego, które utarły się w powszechnej opinii. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziesz wysokiej jakości akcesoria, przydatne na co dzień.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR