Uszkodzenie łąkotki w stawie kolanowym
Łąkotka stawu kolanowego to struktura chrzęstno-włóknista w kształcie półksiężyca, która znajduje się między kością udową i piszczelową. Jej główną funkcją jest przenoszenie obciążeń i minimalizacja wstrząsów, które powstają podczas chodu. Wpływa również na niwelowanie tarcia kości o siebie oraz na ogólną stabilizację stawu. W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki – przyśrodkowa i boczna, a ich uszkodzenia zaliczamy do najczęstszych urazów kolana.
Spis treści |
Przyczyny uszkodzenia łąkotki kolana
Mimo, że urazy łąkotek znacznie częściej dotykają sportowców, nie oznacza, że nie mogą dotyczyć i ciebie. Do ich uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku dużego obciążenia stawu kolanowego czy nagłego prostowania kolana znajdującego się w zgięciu i rotacji. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchów w stawie. Łąkotki młodych ludzi cechuje duża wytrzymałość i elastyczność, dlatego urazy tej struktury są następstwem uprawiania sportu lub wypadków komunikacyjnych. Po ok 40 roku życia sytuacja nieco się zmienia. Kumulujące się przez lata mikro urazy oraz pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe sprawiają, że struktury te starzeją się, a ich wytrzymałość maleje. W takich przypadkach do kontuzji może dojść nawet podczas codziennej aktywności.
Objawy uszkodzenia łąkotki kolana
Głównym objawem wskazującym na uszkodzenie łąkotki jest nagły i silny ból kolana, który nasila się podczas chodzenia, czy obciążania kończyny. Wpływa on bezpośrednio na komfort podczas poruszania się, co mocno upośledza codzienne funkcjonowanie. Do innych charakterystycznych objawów zaliczamy:
- Obrzęk stawu;
- Bolesność uciskowa;
- Sztywność;
- Ograniczona ruchomość;
- „trzaski” w kolanie;
- Podwyższona miejscowa ciepłota ciała;
- Niestabilność.
Diagnostyka uszkodzenia łąkotki w kolanie
W procesie diagnostyki urazów łąkotek kluczowy jest dokładny wywiad lekarski oraz badanie fizykalne, podczas których lekarz jest w stanie odtworzyć mechanizm urazu i podjąć wstępną decyzję co do planu leczenia. Kluczowym elementem jest także diagnostyka obrazowa – USG oraz rezonans magnetyczny, które pozwalają na precyzyjne określenie rodzaju uszkodzenia i ewentualnie wykluczenie innych zmian w stawie. Niezwykle pomocnymi w ustaleniu czy doszło do kontuzji łąkotki są testy kliniczne, m.in.:
Test Apleya
- Leżenie na brzuchu, staw kolanowy zgięty do 90 stopni, badający podtrzymuje udo pacjenta.
- Wyciąg podudzia ku górze, następnie docisk do podłoża, rotacja stawu.
- Ból występujący przy konkretnych ruchach świadczy o uszkodzeniu łąkotek
Test McMurraya
- Leżenie na plecach, nogi wyprostowanie.
- Maksymalne zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym, rotacja podudzia, zgięcie do 90 stopni w stawach
- Ból występujący przy konkretnych ruchach świadczy o uszkodzeniu łąkotek
Test Bragarda
- Leżenie na plecach, nogi wyprostowanie.
- Maksymalne zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym, rotacja podudzia, prostowanie kończyny
- Ból występujący przy konkretnych ruchach świadczy o uszkodzeniu łąkotek
Objaw Payra
- Siad turecki, stopy złączone podeszwowo.
- Przerywane dociskanie stawów kolanowych w kierunku do podłoża
- Ból występujący przy konkretnych ruchach świadczy o uszkodzeniu łąkotek
Leczenie urazu łąkotki
Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki, specjalista zaleci odpowiedni do twojej sytuacji program leczenia. W wielu przypadkach łąkotka jest w stanie zregenerować się samoistnie – dotyczy to przede wszystkim urazów łąkotki bocznej, która jest dużo lepiej ukrwiona niż łąkotka przyśrodkowa.
Zachowawcze leczenie uszkodzeń łąkotki stawu kolanowego
- Farmakoterapia – leki przeciwbólowe i przeciw zapalne.
- Fizykoterapia - najczęściej wykorzystywane zabiegi to laseroterapia oraz magnetoterapia. Oba te zabiegi przyspieszają proces regeneracji łąkotki oraz tkanek ją otaczających, zmniejszają stan zapalny. Równie często stosuje się elektroterapię, szczególnie prądy TENS, które działają przeciwbólowo oraz Krioterapię, która minimalizuje ból i obrzęk oraz działa przeciwzapalnie.
- Odciążenie stawu - niezwykle przydatne jest stosowanie stabilizatora stawu kolanowego, który odciąży i zabezpieczy staw i uszkodzone struktury. Wśród dostępnych na rynku szczególnej uwadze polecamy stabilizatory kolana firmy OMAX – stabilizator kolana GENUMAX lub stabilizator stawu kolanowego z zawiasami GENUMAX PLUS oraz firmy THUASNE - orteza stawu kolanowego GENUEXTREM lub orteza na kolano GENU DYNASTAB.
Operacja łąkotki stawu kolanowego
Najczęściej przeprowadzana jest artroskopia, podczas której dokonuje się zszycia łąkotki, całkowitego jej usunięcia lub przeszczepu. Po zabiegu zaleca się unieruchomienie kończyny przez około 3-4 tygodnie w ortezie stawu kolanowego T-MAX KNEE oraz poruszanie się przy pomocy kul łokciowych. Po tym czasie zaczynamy wprowadzać program rehabilitacji, dostosowany do twojego indywidualnego przypadku. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawie oraz wzmacniające siłę mięśniową należy wykonywać pod nadzorem fizjoterapeuty.
W naszym sklepie medycznym bez problemu kupisz stabilizatory kolana i ortezy stawu kolanowego
W zależności od stopnia uszkodzenia oraz metody leczenie powrót do pełnej sprawności może trwać od kilku miesięcy do nawet półtora roku po zabiegu operacyjnym dlatego nie zapomnij o wsparciu dla swojego stawu kolanowego i dobierz odpowiedni stabilizator na kolano.
Pozdrawiamy,
Zespół MAGMAR