TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Ile i jak spać żeby się wyspać?

Ile i jak spać żeby się wyspać?

Co zrobić, żeby się wyspać?

Pochłonięci codziennymi obowiązkami często śpimy zbyt krótko, lekceważąc zalecenia lekarzy. Często siedzimy do późna w nocy, żeby mieć chwilę dla siebie, a rano musimy iść do pracy czy też szkoły i czasu na sen pozostaje nam niewiele. Liczymy, ze może uda nam się odespać w weekend albo w dzień wolny ale niestety to tak nie działa i nie można wyspać się na zapas.

  Spis treści:

Ile powinno się spać 

Tymczasem optymalna długość snu osoby dorosłej wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin. Dlaczego nie da się określić uniwersalnej, sztywnej liczby godzin, jakie powinniśmy spędzić w łóżku? Jesteśmy odmienni genetycznie i każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Potrzeby naszych organizmów są zróżnicowane, nie bez wpływu pozostaje tryb życia. Minimalna ilość snu jest uzależniona również od Twojego wieku. Noworodki powinny spać przynajmniej 14 godzin na dobę, a w górnej granicy nawet 17. Liczby te maleją z wiekiem. Prawidłowa ilość snu dla młodzieży (14-17 lat) wynosi od ośmiu do dziesięciu godzin na dobę. Jeśli zdarzało Ci się przysypiać w szkole na pierwszych lekcjach, teraz domyślasz się, że mogło być to spowodowane etapem rozwoju Twojego organizmu. Najkrócej śpią natomiast seniorzy. W wieku emerytalnym to zaledwie siedem do ośmiu godzin. Jednym z powodów jest zmniejszona z wiekiem produkcja melatoniny, hormonu regulującego sen.

Jak powinno się spać

Już samo przygotowanie do snu to ważny element dla właściwej regeneracji. Złym nawykiem jest korzystanie z laptopa, czy smartfona w późnych godzinach wieczornych. Niebieskie światło, które emitują, zaburza wydzielanie melatoniny, co wpływa na nienaturalne pobudzenie. Picie kawy wieczorem, a nawet parzenie mocnej herbaty, zawierającej teinę, nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej, jeśli w Twoim wieczornym rytuale znajdzie się spożywanie napojów na bazie ziół, takich jak melisa, która działa rozluźniająco. Kolacja także powinna być lekka. Unikaj potraw tłustych i ciężkostrawnych, by nie obciążać układu pokarmowego w nocy. Gdy odpowiadamy na pytanie, ile powinno się spać, warto sprecyzować, że regularność trybu życia jest kluczowa. Jeśli nie musisz pracować na nocne zmiany, postaraj się tak ułożyć grafik, by kłaść się do łóżka i wstawać regularnie o tej samej porze. Wbrew pozorom, zbyt długie dosypianie również jest niekorzystne. Gdy śpisz ponad miarę, później, w ciągu dnia możesz czuć się ociężale i bez energii. Samo pomieszczenie, które jest Twoją sypialnią powinno być wyciszone. Musisz mieć możliwość w miarę szczelnego zasłonięcia okien i wietrzenia. Jak wskazują specjaliści, optymalna temperatura dla komfortowego snu to 18 stopni Celsjusza.

Jaka poduszka do spania - zwykła poduszka czy poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna

Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna do spania i materac o odpowiednim poziomie twardości to podstawa, jeśli masz problemy z kręgosłupem lub zamierzasz po prostu profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie. Utrzymanie stabilnej pozycji podczas snu jest kluczowe, gdy następnego dnia chcesz uniknąć dokuczliwego bólu nadwyrężonych pleców, barków i szyi. Poduszka do spania ze sklepu medycznego, wykonana przez sprawdzonego producenta, będzie lepszym wyborem niż produkty, które tylko na pierwszy rzut oka przypominają atestowane. Dobrej jakości poduszka ortopedyczna wykonana jest z pianki termoelastycznej, sprężystej lub bazuje na obu tych surowcach. Dostosowuje się do ciężaru Twojej głowy, jednocześnie nie zapadając się.

Bezdech senny możliwym powodem niewyspania

Jednym z najbardziej niekorzystnie odbijających się na jakości snu schorzeń jest bezdech senny.  Powstaje w efekcie zapadania się tkanki miękkiej w gardle. Wentylacja płuc zostaje wówczas wstrzymana, tkanki niedotlenione, a sen zakłócony. Bezdech senny objawia się nie tylko uciążliwym dla Twoich domowników chrapaniem. Skutkuje nadciśnieniem, bólami głowy, sennością w ciągu dnia. Sprzyja rozwojowi innych schorzeń.

Aparat CPAP w terapii bezdechu sennego

Aparat CPAP

Nowoczesne technologie przychodzą z pomocą osobom cierpiącym na bezdech. Aparat CPAP działa na zasadzie specjalnej pompy. Dostarcza ona powietrze do Twoich płuc – przy użyciu maski CPAP – pod odpowiednim ciśnieniem. Aparat do bezdechu sennego uniemożliwia tkankom blokowanie dróg oddechowych. Na rynku dostępne są różne modele sprzętu medycznego stosowanego w domowej terapii. Aparat CPAP stałociśnieniowy pracuje na podstawie ustawionego, konkretnego poziomu ciśnienia. Szczegóły tych parametrów ustala się po badaniach z lekarzem. Aparat automatyczny auto CPAP to sprzęt medyczny nieco bardziej zaawansowany. Samodzielnie dobiera poziom ciśnienia w zależności od aktualnego oporu tkanek. Stosowana terapia może nadmiernie wysuszać Twoje drogi oddechowe. W takim wypadku zalecany jest aparat na bezdech z nawilżaczem. Ważne jest również, abyś dobrał odpowiednia maskę CPAP do urządzenia. 

Więcej na temat bezdechu sennego możesz przeczytać w artykule: JAKI APARAT CPAP WYBRAĆ?

W naszym sklepie medycznym znajdziesz szeroką gamę poduszek ortopedycznych i aparatów CPAP

Mamy nadzieję, że doradziliśmy Ci, w jaki sposób można poprawić jakość snu. Czasem kilka prostych zmian jest w stanie znacząco wpłynąć na Twoją regenerację. Poduszki ortopedyczne, aparaty i maski CPAP znajdziesz w szerokim asortymencie naszego sklepu medycznego.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl