TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Przepuklina brzuszna - jak sobie z nią poradzić

Przepuklina brzuszna - jak sobie z nią poradzić

Przepuklina brzuszna - objawy, rodzaje, leczenie

W jamie brzusznej każdego człowieka znajduje się wiele ważnych organów. Jeśli pojawi się nieprawidłowe napięcie powłok jamy brzusznej, może dojść do powstania przepukliny. Jest to związane głównie z przemieszczeniem się organów poza ich odpowiednią lokalizację. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie lekceważyć objawów przepukliny brzusznej i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem! Jakie są najbardziej znane rodzaje przepukliny brzusznej? Jakie objawy daje to schorzenie i jak wygląda leczenie?

SPIS TREŚCI

  1. Przepuklina brzuszna - objawy
  2. Rodzaje przepukliny brzusznej
  3. Rozpoznanie przepukliny brzusznej
  4. Leczenie i profilaktyka przepukliny brzusznej
  5. Pas brzuszny na przepuklinę

Przepuklina brzuszna - objawy

Wśród najczęstszych objawów przepukliny brzusznej wyróżnia się:

  • Występowanie miękkiego guza w okolic pępka, pachwiny lub moszny
  • Dolegliwości bólowe, np. przy naciskaniu guza
  • Samoistne znikanie guza po obniżeniu ciśnienia w jamie brzusznej
  • Pojawianie się guza po wzroście ciśnienia w jamie brzusznej (podczas wstawania, podnoszenia ciężkich rzeczy)

Co ciekawe, przepuklina wewnętrzna może dawać nieco inne objawy. Dotyczą one zazwyczaj zgagi, bólu w klatce piersiowej, kaszlu, chrypki, czy też częstego odbijania. Osobami szczególnie narażonymi na ten problem są z pewnością palacze, kobiety w ciąży, osoby otyłe, czy też pacjenci z chorobami układu oddechowego. Poza tym obserwuj swoje zdrowie wtedy, gdy wykonujesz ciężką pracę fizyczną lub wcześniej doznałeś urazów jamy brzusznej. 

Rodzaje przepukliny brzusznej

Jakie rodzaje przepukliny brzusznej warto znać? Ogólny podział wskazuje na miejsce wystąpienia przepukliny. Najczęściej osoby chore skarżą się na przepuklinę pachwinową, która wiąże się z uwypuklaniem się narządów jamy brzusznej pod skórą, w okolicy kanału pachwinowego. Musisz wiedzieć, że wyróżnia się przepuklinę pachwinową nabytą i wrodzoną lub prostą i skośną. Okazuje się, że u dzieci choroba ma charakter wrodzony, z kolei u dorosłych przepuklina odznacza się nabytym charakterem. 

Kolejnym rodzajem jest przepuklina pępkowa, która powstaje poprzez przesuwanie się elementów jamy brzusznej po skórą. Często dotyka noworodków i może znikać samoistnie. Dorosłe osoby odczuwają dyskomfort w miejscu wybrzuszenia, a objawy te są znacznie bardziej intensywne, niż u dzieci. W efekcie przepuklina staje się bolesna, czerwona i napięta. Nie zapominaj o przepuklinie udowej, która dotyczy przesuwania się narządów jamy brzusznej w okolice uda. Częściej spotykana jest u kobiet, a jej objawy dotyczą bólu w okolicy pachwiny i przyśrodkowej części uda. Nasilają się głównie podczas kaszlu, aktywności fizycznej lub wypróżniania. 

Przepuklina kresy białej z kolei powstaje wzdłuż linii środkowej ciała. Jest widoczna jako niewielka zmiana i może dotyczyć osób uprawiających różne sporty. Początkowo nie występują znaczące objawy, jednak z czasem uwidacznia się twardy guzek i dyskomfort w okolicy nadbrzusza. Rzadko występującym rodzajem przepukliny jest przepuklina Spiegla - dotyczy ona okolicy brzegu bocznego mięśnia prostego brzucha. 

Rozpoznanie przepukliny brzusznej

W celu rozpoznania przepukliny brzusznej, lekarz ma za zadanie przeprowadzić badanie podmiotowe i przedmiotowe. Dostarczają one cenne informacje o Twoim stanie zdrowia, istniejących objawach i narażeniu na czynniki powstania choroby. Za pomocą badania palpacyjnego można wyczuć przepuklinę, jednakże ta kwestia dotyczy bardziej zaawansowanych zmian. W innych przypadkach stosuje się badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej. Z kolei gdy lekarz nie ma pewności co do diagnozy, może Cię skierować na badania specjalistyczne (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Ich wykonanie pozwala unikać pomyłek w diagnozie i obrać odpowiednią ścieżkę leczenia, tak aby jak najszybciej powrócić do zdrowia!

Leczenie i profilaktyka przepukliny brzusznej

Jak wygląda proces leczenia przepukliny brzusznej? Jest to choroba leczona operacyjnie, pod okiem specjalistów. Podczas zabiegu odprowadza się zawartość worka przepuklinowego do jamy otrzewnej, a potem w odpowiedni sposób zaopatrza się wór przepukliny. Co ciekawe, zaopatrzenie może odbywać się w napięciowy sposób, za pomocą własnych tkanek lub w beznapięciowy sposób, z użyciem siatek przepuklinowych. W tym drugim przypadku zazwyczaj stosuje się specjalną siatkę polipropylenową. 

Zazwyczaj specjaliści zalecają operację laparoskopową, która bazuje na mniejszych nacięciach. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko działań niepożądanych, a pacjent może szybciej powrócić do codziennych aktywności. Jeśli występują poważniejsze postacie choroby, konieczne jest wykonanie częściowej resekcji jelita, które uległo martwicy. 

W jaki sposób możesz zapobiegać rozwojowi przepukliny brzusznej? Powinieneś pamiętać o kilku kwestiach, które z pewnością zmniejszą ryzyka powstania schorzenia. Chodzi tutaj głównie o:

  • Unikanie papierosów
  • Codzienną aktywność fizyczną
  • Stosowanie zdrowej diety
  • Ćwiczenia mięśni brzucha
  • Kontrolowanie istniejących schorzeń i ich leczenie
  • Higienę podnoszenia ciężarów
  • Dbanie o ranę po operacji

Wszystko to sprawi, że będziesz mógł cieszyć się zdrowiem przez długi czas!

Pas brzuszny na przepuklinę

pas na przepuklinę

Osobom chorym może pomóc pas przepuklinowy, który ma na celu wspierać tkanki miękkie. Pas brzuszny na przepuklinę przydaje się wtedy, gdy trzeba wesprzeć mięśnie brzucha, zmniejszyć ryzyko powstania przepukliny lub zapobiegać rozejściu się szwów operacyjnych. Działa on na zasadzie kompresji i zapewnia odpowiednią termoizolację, dzięki czemu możesz liczyć na szybszą regenerację organizmu i mniejsze dolegliwości bólowe. 

W naszej hurtowni medycznej bez problemu kupisz pas przepuklinowy

Teraz już wiesz jak rozpoznać i jak się leczy przepuklinę brzuszną. Zapoznaj się z naszą oferta na pasy przepuklinowe, które mogą pomoc w tej przypadłości. 

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl