TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Zerwanie torebki stawowej - przyczyny, objawy, leczenie

Zerwanie torebki stawowej - przyczyny, objawy, leczenie

Zerwanie torebki stawowej, czyli poważny uraz stawu

Torebka stawowa jest pewnym rodzajem osłony stawu, który ma na celu spajać miejsce łączenia się dwóch kości. Składa się zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej warstwy, przy czym obie z nich pełnią ważna funkcje ochronne. Pęknięcie lub zerwanie torebki stawowej występuje dosyć często, zwłaszcza u osób uprawiających intensywne ćwiczenia lub rozpoczynających uprawianie sportu, ale może się zdarzyć nawet podczas spaceru. Czy to jest poważna kontuzja? Jakie są przyczyny i objawy zerwania torebki stawowej? Jak przebiega proces leczenia?

SPIS TRESCI:

 1. Najczęstsze kontuzje torebki stawowej
 2. Objawy uszkodzenia torebki stawowej
 3. Skuteczne leczenie uszkodzonej torebki stawowej
 4. Stabilizatory i ortezy ortopedyczne przy uszkodzeniu torebki stawowej

Najczęstsze kontuzje torebki stawowej

Warto zauważyć, że torebka stawowa jest elastyczna, jednakże ulegać może uszkodzeniom podczas ruchu. Zazwyczaj dotyczy upadku lub uprawiania sportu, a najbardziej narażone na kontuzje są torebki stawowe kostki oraz kolana. Co ciekawe, niekiedy dochodzi także do uszkodzenia torebki stawowej w nadgarstku lub palcu. 

Jakie rodzaje kontuzji występują najczęściej? Wyróżnić trzeba:

 • Pęknięcie torebki stawowej - to dosyć poważny uraz, który wiąże się z rozerwaniem włókien torebki stawowej poprzez nadwyrężenie możliwości stawu. Efekty to: dotkliwy ból, powiększający się obrzęk i pogorszenie ruchomości stawu. Pamiętaj o tym, że w razie pęknięcia staw może potrzebować nawet 3 miesięcy do wyzdrowienia;
 • Naciągnięcie torebki stawowej - to znacznie lżejszy uraz, który prowadzi do lekkiego bólu i obrzęku. Problem ustępują maksymalnie po trzech tygodniach;
 • Zerwanie torebki stawowej - jest to najcięższe uszkodzenie, które dotyczy długo utrzymujące się bólu. Obrzęk bywa duży, a ruch stawu jest praktycznie niemożliwy. Konieczna jest zatem jak najszybsza wizyta u specjalisty!

Nie zapominaj o tym, że czasami dochodzi także do zapalenia torebki stawowej. Objawami są tutaj bóle stawu nasilające się w nocy i podczas odpoczynku, trzeszczenie w trakcie ruchu i ograniczenie ruchomości stawu. 

Objawy uszkodzenia torebki stawowej

Jakie objawy daje uszkodzona torebka stawowa? Przede wszystkim masz do czynienia z bólem zlokalizowanym z stawie, opuchlizną, czy też krwiakami i siniakami. Zerwanie torebki stawowej często łączy się z trzaskiem w stawie, natomiast pękniecie dotyczy znacznego zmniejszenia zakresu ruchu. Spore znaczenie ma to, aby odpowiednio zapobiegać problemom z torebką stawową. Jak to zrobić? Powinieneś prawidłowo przeprowadzać rozgrzewkę przed treningiem, pilnować zbilansowanej diety i nawodnienia organizmu, dbać o codzienną dawkę ruchu, unikać noszenia wysokich obcasów i zadbać o utrzymywanie prawidłowej wagi. Poza tym warto zainteresować się sportami, które przygotują Twoje ciało do większego wysiłku i są również polecane w profilaktyce chorób stawów kręgosłupa, tj. nordic-walking, rozciąganie, pływanie, pilates, joga, gimnastyka korekcyjna. 

Skuteczne leczenie uszkodzonej torebki stawowej

Jak przebiega proces leczenia uszkodzonej torebki stawowej? Odpowiednie leczenie ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań i przyspieszenie regeneracji. Musisz wiedzieć, że powikłania zazwyczaj prowadzą do zmian zwyrodnieniowych, zmniejszenia stabilności stawu, czy też ryzyka uszkodzeń innych elementów stawu. To wskazuje, że nie możesz lekceważyć żadnej kontuzji w tym zakresie! Oczywiście początkowym etapem leczenia jest pierwsza pomoc, które obejmować może:

 • Unieruchomienie stawu;
 • Ograniczenie obrzęku z pomocą bandażu elastycznego;
 • Schłodzenie stawu lodem lub zimnymi okładami;
 • Uniesienie kończyny, co pozwala na odpływ krwi.

Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, trzeba umówić się na konsultację z lekarzem ortopedą. 

Terapia torebki stawowej jest zależna głównie od intensywności kontuzji. Czasami wystarcza stabilizator stawu skokowego, odpoczynek i przyjmowanie leków. trudniejszych przypadkach zalecany jest zabieg o nazwie jonofereza, który polega na umieszczeniu w miejscu urazu specjalnych substancji zwalczających ból, z użyciem pola elektrycznego. Dodatkowo lekarz może zlecić nieinwazyjne zabiegi, takie jak ultradźwięki lub laseroterapia. Mile widziane są specjalistyczne masaże, które znacznie poprawiają ukrwienie tkanki miękkiej. W przypadku całkowitego zerwania torebki stawowej trzeba zastosować operację. Chirurg zszywa rozerwane więzadła i włókna, a po zabiegu musisz rozpocząć odpowiednią rehabilitację. 

Stabilizatory i ortezy ortopedyczne przy uszkodzeniu torebki stawowej

orteza na kostkę

Złamania, zwichnięcia i kontuzje stawów mogą spotkać każdego, nawet podczas zabawy z dzieckiem lub zwykłego spaceru. Pamiętaj o tym, że w wielu przypadkach niezwykle pomocny jest stabilizator ortopedyczny! Co ważne, np. stabilizator nas kostkę ma za zadane chronić przed pogłębianiem się urazu i zapewniać czasowe usztywnienie i ustabilizowanie stawu. Poza tym orteza na kostkę może z powodzeniem odciążać struktury mięśniowe i stawowe, co prowadzi do ograniczenia dolegliwości bólowych. Dokładnie tak samo działa orteza na kolano jeżeli Twój uraz dotyczy tego właśnie stawu. Do wyboru masz także inne produkty, takie jak orteza na ścięgno, orteza ręki, stabilizator nadgarstka czy też stabilizator palca w zależności od tego, który staw uległ kontuzji. 

W naszej hurtowni medycznej znajdziesz szeroki wybór ortez kostki oraz ortez kolana

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Ci z czym wiąże się zerwanie torebki stawowej. Jak widzisz, w przypadku tego urazu doskonale sprawdzają się różnorodne ortezy i stabilizatory ortopedyczne, których szeroki wybór znajdziesz w naszej hurtowni ortopedycznej. 

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl