Zespół cieśni podbarkowej - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół cieśni podbarkowej to jeden z typów dolegliwości bólowych, dotyczących stawu barkowego. Warto wiedzieć, że nazwa ogólna tej choroby to zespół bolesnego barku - PHS. Najczęstszymi dolegliwościami są tutaj zmiany zwyrodnieniowe, obejmujące także reumatyczne objawy stawu ramiennego. Jak wygląda rehabilitacja zespołu ciasnoty podbarkowej? Jak sklasyfikowana została ta choroba i co trzeba o niej wiedzieć?
SPIS TREŚCI
- Klasyfikacja zespołu cieśni podbarkowej
- Przyczyny zespołu cieśni podbarkowej
- Objawy zespołu cieśni podbarkowej
- Fizjoterapia zespołu cieśni podbarkowej
- Leczenie operacyjne zespołu cieśni podbarkowej
Klasyfikacja zespołu cieśni podbarkowej
Zespół ciasnoty podbarkowej został sklasyfikowany po raz pierwszy w 1972 roku. Obejmuje on podział na kilka typów, takich jak:
-
Typ I - dotyczy pacjentów poniżej 25 roku życia i zazwyczaj wiąże się z urazami stawu ramiennego. Odznacza się obrzękiem, zapaleniem ścięgna o dolegliwościami bólowymi podczas ćwiczeń.
-
Typ II - najczęściej dotyczy pacjentów od 25 do 40 roku życia. Występuje tutaj nasilenie dolegliwości bólowych, stan zapalny, utrata mobilności i zmiany patologiczne.
-
Typ III - występować może u osób po 40 roku życia. Objawia się częściowym rozdarciem stożka rotatorów.
-
Typ IV - także dotyczy osób po 40 roku życia i wyróżnia się całkowitym rozdarciem pierścienia rotatorów.
Pamiętaj o tym, że diagnostyka zespołu cieśni podbarkowej wymaga konsultacji u doświadczonego lekarza.
Przyczyny zespołu cieśni podbarkowej
Jakie są przyczyny zespołu ciasnoty podbarkowej? W wielu przypadkach występują czynniki pierwotne lub wtórne, przy czym te pierwsze odnoszą się do nabytych lub wrodzonych zmian strukturalnych. Mogą dotyczyć konfliktu ścięgien pierścienia rotatorów między więzadłem kruczo-barkowym, stawem barkowo-obojczykowym oraz wyrostkiem barkowym, czy też nieprawidłowego ułożenia kości po złamaniu. Z kolei czynniki wtórne wiążą się ze zmianami biomechanicznymi, takimi jak nieprawidłowa kinematyka, powstająca przez zmianę równowagi siły mięśniowej. Niezwykle ważna jest fizjoterapia i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalistów.
Objawy zespołu cieśni podbarkowej
Objawy zespołu ciasnoty podbarkowej bywają różnorodne. Pacjenci zazwyczaj skarżą się na uporczywy ból okolicy obręczy barkowej, bez przebytego urazu. Często jest to trwający stan zwyrodnieniowy, który może się rozwijać przez wiele tygodni! Główną dolegliwością jest też ból podczas unoszenia ramienia i spania na chorym barku. Co ciekawe, ból ten może obejmować objawy przewlekłe lub ostre i najczęściej występuje miejscowo. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe w trakcie wykonywania czynności z uniesionymi rękoma, przykładowo podczas czesania włosów. Gdy odczuwasz ból barku, masz ograniczenie zakresu ruchów i podejrzewasz, że może to być ciasnota podbarkowa, nie lekceważ tego i udaj się do lekarza na diagnostykę zespołu ciasnoty podbarkowej. Zespół bolesnego barku odbiera wielu osobom komfort życia, dlatego wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który potrafi rozpoznać zespół ciasnoty barku.
Fizjoterapia zespołu cieśni podbarkowej
Fizjoterapia zespołu cieśni podbarkowej ma na celu wspomóc odzyskanie sprawności i zmniejszać dolegliwości bólowe. Zalecane są działania zachowawcza, odpowiednie ćwiczenia na równowagę siły mięśni i terapia ruchem. Okazuje się, że fizjoterapia w ciasnocie podbarkowej musi koncentrować się na nauce kontroli ramienia, wzmocnieniu mięśni stabilizujących łopatkę i wzmocnieniu słabych mięśni stożka rotatorów. Wszystkie ćwiczenia przy ciasnocie podbarkowej powinien pokazać Ci fizjoterapeuta lub lekarz. Poza tym spore znaczenie mają zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak terapia ultradźwiękami, krioterapia, elektroterapia, laser, pole magnetyczne itp.
Leczenie operacyjne zespołu cieśni podbarkowej
Jeśli dojdzie co zerwania stożka rotatorów i braku efektów leczenia zachowawczego, konieczna może być operacja zespołu ciasnoty podbarkowej. Lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu chirurgicznego na podstawie badania obrazowego. Bardzo ważne jest to, aby po operacji odpowiednio zadbać o usztywnienie barku. W tym celu przydaje się temblak ortopedyczny lub orteza na ramię, dobrana zgodnie z potrzebami danej osoby.
Stabilizator stawu barkowego, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie ustabilizować lub unieruchomić oraz odciążyć uszkodzony staw. Do wyboru masz między innymi temblaki kończyny górnej, kamizelki ortopedyczne, ortezy na ramię, ortezy na bark i wiele innych solidnych produktów, dostępnych w naszym sklepie medycznym. W efekcie proces rehabilitacji i leczenia przebiegnie znacznie sprawniej oraz skuteczniej.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR
Sprawdź również powiązane artykuły:
- PRZYCZYNY BÓLU BARKU I JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ
- CO TO JEST ZAMROŻONY BARK I JAK GO LECZYĆ? PRZYCZYNY I ĆWICZENIA