
Żyłki i pajączki na nogach – przyczyny i leczenie
Pojawią się na kończynach dolnych jako charakterystyczne żyłki – zabarwione na czerwony lub fioletowy, sinawy kolor. Wyglądają bardzo niekorzystnie, przypominając pajęczą sieć, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Najczęściej są zwiastunem problemów z niewydolnością żylną, która w dalszej perspektywie może poważnie odbić się na Twoim zdrowiu. Skąd biorą się pajączki na nogach? Czy są bolesne? Co można zrobić, by im zapobiegać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Spis treści: |
Mechanizm powstawania pajączków
Pajączki w medycznej terminologii to teleangiektazje lub wenulektazje. Występują w postaci rozszerzonych naczynek śródskórnych. Teleangiektazje powstają w efekcie rozszerzającego się splotu żylnego. Wypełnia je cofająca się krew, przez źle funkcjonujące zastawki żylne (mechanizm powstawania żylaków). Wyróżniamy różne rodzaje schorzenia. Teleangiektazje samoistne o mikroskopijnej średnicy 0,1 mm, które występują tuż pod skórą. Teleangiektazje izolowane, które nie zagrażają poważnie Twojemu zdrowiu, proces rekonwalescencji jest w tym przypadku prosty. Teleangiektazje przy niewydolności żylnej, czyli schorzenia o znacznie większej średnicy 0,4 mm, wymagające bardziej złożonego leczenia, stanowiące znaczniejszy problem estetyczny. Teleangiektazje wtórne, czyli nawracające, mimo stosowanej wcześniej terapii. Mogą być też skutkiem zwiększającej się niewydolności żylnej. Wenulektazje są natomiast okazalszymi i bardziej rzucającymi się w oczy poszerzeniami żylnymi. Podsumowując, gdy dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego, tuż pod skórą pojawiają się – mocno odznaczające się – żyłki. W innych przypadkach pajączki na kończynach dolnych są efektem rozszerzonych naczyń włosowatych lub tętnic. Zwykle nie wywołują dolegliwości bólowych.
Przyczyny powstawania pajączków
Na pewno zastanawiasz się, zwłaszcza jeśli jesteś osobą młodszą i już masz problem z pajączkami, jak do tego doszło. Jest kilka podstawowych przyczyn schorzenia. Bardzo często rodzinne geny powodują, że i u Ciebie z wiekiem pajączki kończyn dolnych będą się pojawiać. Ma to związek z wrodzoną dysfunkcją zastawek żylnych. U seniorów największym czynnikiem ryzyka jest mniejsza elastyczność naczynek krwionośnych. Stają się bardziej kruche. Złym trybem życia możesz jednak bardzo przyspieszyć proces powstawania pajączków na nogach. Liczy się zarówno formuła Twojej pracy, jak i wypoczynku. Jeśli dużo siedzisz za biurkiem lub cały dzień spędzasz stojąc, na pewno sprzyjasz schorzeniu. Gdy zbyt często regenerujesz się, opalając się lub przebywając w saunie, również zwiększasz czynnik ryzyka. Kąpiele w zbyt gorącej wodzie są także niewskazane. Z pajączkami problem mają zwykle osoby o nieprawidłowej, zbyt dużej masie ciała, często sięgające po używki (tytoń, alkohol). Schorzenie częściej dotyka kobiety (ciąża, uwarunkowania hormonalne).
Jak zapobiegać powstawaniu pajączków
Na początku musisz oszacować, czy obok pajączków na Twoich nogach, nie pojawiają się niepokojące objawy, będące zwiastunami przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli wieczorami odczuwasz syndrom ciężkich nóg, występują obrzęki, nawracające bóle i drętwienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bowiem problem jest poważniejszy, niż Ci się wydaje. W dużo lżejszych przypadkach możesz zacząć od domowej profilaktyki. Gdy wracasz z pracy, gdzie spędzasz zwykle czas statycznie, warto położyć się z nogami umieszczonymi wyżej reszty ciała, by ułatwić prawidłowy przepływ krwi. Skórę kończyn dolnych możesz nawilżać specjalnymi preparatami. Pajączkom nóg nie sprzyja niska temperatura. Podczas brania prysznica, możesz użyć chłodnej wody w miejscach występowania schorzenia. W perspektywie całego dnia, warto wypróbować kompresjoterapię, czyli produkty uciskowe.
Pończochy i rajstopy uciskowe - czy mogą pomóc?
Istnieje szeroka gama wyrobów medycznych, które dzięki terapii uciskowej usprawniają prawidłowy przepływ krwi w Twoich naczyniach krwionośnych. Podkolanówki uciskowe, skarpetki przeciwżylakowe, rajstopy na pajączki i pończochy przeciw żylakom, gdy są regularnie noszone, przynoszą zadowalające efekty. Przed skorzystaniem z nich, skonsultuj się z lekarzem, jaką klasę ucisku produktu zastosować. W przypadku profilaktyki pajączków kończyn dolnych poziom kompresji nie będzie duży. Produkty do kompresjoterapii nie są projektowane wyłącznie dla pań. Powstały całe linie wyrobów medycznych o dyskretnej strukturze. Skarpetki przeciwżylakowe męskie, rajstopy uciskowe męskie, a nawet pończochy przeciw żylakom dla mężczyzn to sprawdzone produkty, gwarantujące dużą wygodę podczas używania.
W naszym sklepie medycznym kupisz podkolanówki na pajączki i rajstopy na żylaki
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat powstawania pajączków kończyn dolnych. W naszej hurtowni medycznej znajdziesz bogatą ofertę wyrobów uciskowych od renomowanych producentów. Więcej informacji o niebezpiecznej niewydolności żylnej znajdziesz na naszym blogu.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR