TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Gdy boli Cię kręgosłup – możliwe przyczyny

Wielogodzinna praca przy komputerze, siedzący tryb życia, znikoma aktywność fizyczna, nadwaga. To główne czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy ból kręgosłupa. Zmaga się z nim duża część naszego społeczeństwa, dotyka zarówno starszych jak i młodych. Może dosięgnąć i Ciebie. Aby uchronić się przed rozwojem schorzeń wywołujących ból, musisz poznać ich przyczyny oraz dowiedzieć się jak zadbać o swój kręgosłup, by służył Ci jak najdłużej.

  Spis treści:

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest swego rodzaju rusztowaniem twojego ciała, dzięki któremu jesteś w stanie zachować pionową postawę. Jednak główną funkcją tego kostnego stelaża, jest ochrona przebiegającego w nim rdzenia kręgowego. Kręgosłup zbudowany jest z 33 lub 34 kręgów, które grupujemy w 5 odcinków:

Kręgosłup szyjny

(7 kręgów C1-C7) – umożliwiają Ci one poruszanie głową we wszystkich płaszczyznach

Kręgosłup piersiowy

(12 kręgów Th1-Th12) – łączy się z żebrami i tworzy z nimi ochronę dla narządów twojej klatki piersiowej

Kręgosłup lędźwiowy

(5 kręgów L1-L5) – to tu kumuluje się obciążenie całego kręgosłupa, dlatego też elementy te są najbardziej masywne

Kręgosłup krzyżowy

(5 kręgów S1-S5) – wraz z miednicą tworzy ochronę dla pęcherza i narządów płciowych

Kręgosłup ogonowy

(4-5 kręgów Co1-Co4/Co5) – jest pozostałością procesu ewolucji i stanowi wsparcie organizmu w pozycji siedzącej

Zdrowy kręgosłup posiada naturalne wygięcia, dzięki którym jesteś w stanie utrzymać równowagę. Nazywamy je lordozą szyjną, kifozą piersiową oraz lordozą lędźwiową. Poza elementami kostnymi, w skład twojego kręgosłupa wchodzą krążki międzykręgowe, zwane dyskami, które amortyzują wstrząsy podczas poruszania się, a także więzadła, nerwy i mięśnie.

Ze względu na swoją skomplikowaną i wieloelementową budowę oraz funkcje które pełni Twój kręgosłup i poszczególne jego odcinki, często narażony jest na urazy czy występowanie chorób. Ból jest ich wspólnym mianownikiem.

Najczęstsze schorzenia wywołujące ból kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa

To nic innego jak powolne zużywanie się krążków międzykręgowych. Chrząstka stawowa, którą pokryte są elementy kostne, wyciera się a one same zniekształcają. Dochodzi do powstawania stanów zapalnych, którym towarzyszy ból. Początkowo odczuwasz go tylko podczas poruszania się, jednak z rozwojem schorzenia staje się on coraz bardziej dotkliwy i występuje także w spoczynku. Do tego możesz mieć wrażenie drętwienia czy mrowienia w zajętym chorobowo odcinku.

Nie brzmi za dobrze, prawda?

Musisz pamiętać, że jest to choroba o charakterze przewlekłym i przez długie lata pozostaje niezauważona. Wydawałoby się, że dotyka tylko ludzi starszych, jednak coraz częściej występuje również u 30-latków. Wpływ na to mają zarówno czynniki genetyczne, jak również siedzący tryb życia czy zawodowe uprawianie sportu, które nadmiernie obciąża kręgosłup.

Niestety jest to choroba nieodwracalna, więc jedyne co możesz zrobić to próbować zahamować proces jej rozwoju, minimalizować ból i dbać o rozwój swojej sprawności. Niezwykle ważne, abyś był pod stałą opieką rehabilitanta, który ustali plan usprawniania oraz lekarza, który przepisze Ci odpowiednią terapię farmakologiczną. Coraz częściej zalecane jest także stosowanie ortez kręgosłupa, które ustabilizują i odciążą Twój kręgosłup oraz zminimalizują ból. W zależności który odcinek wymaga wsparcia, zalecamy abyś zakupił jeden z pasów OMAX, które dostępne są w naszym sklepie. Na zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym najlepiej pomogą pasy: pas lędźwiowo-krzyżowy LUMBOMAX, pas na kręgosłup z pasami dociągowymi LUMBOMAX PLUS, regulowany pas na kręgosłup z pelotą silikonową LUMBOMAX SKIN i elastyczny pas na kręgosłup LUMBOMAX DISC. Jeśli natomiast schorzenie dotyka części lędźwiowej i/lub piersiowej koniecznie wybierz sznurówki wysokie: sztywny pas na kręgosłup LUMBOMAX STABIL lub ortezę na kręgosłup z podpaszkami LUMBOMAX SPINA

Dyskopatia czyli przepuklina kręgosłupa lub „wypadnięty dysk”

To jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa. W jego przebiegu dochodzi do przerwania zewnętrznej warstwy krążka międzykręgowego i „wylaniu się” jego wnętrza do kanału kręgowego. Sytuacja ta powoduje ucisk nerwów, naczyń krwionośnych oraz mięśni, co wywołuje ból.

Dyskopatia najczęściej występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym Twojego kręgosłupa, które to narażone są na największe obciążenia, a sprzyja jej siedzący tryb życia, otyłość czy przebyte urazy mechaniczne. Bezpośrednim czynnikiem „wypadnięcia dysku” najczęściej jest gwałtowny ruch zgięcia z rotacją, co powoduje przesunięcie i pęknięcie krążka międzykręgowego. W zależności w którym odcinku kręgosłupa wystąpi przepuklina, objawy świadczące o niej mogą się nieznacznie różnić.

Dyskopatia lędźwiowa

To głównie silny ból, który promieniuje od pośladka, przez udo aż do stopy i w większości wypadków całkowicie uniemożliwia Ci poruszanie się.

Dyskopatia piersiowa

Często mylona jest z problemami z sercem lub nawet zawałem. To intensywny ból w klatce piersiowej, który utrudnia Ci oddychanie i nasila się podczas kichania czy kaszlu. Towarzyszy mu także drętwienie rąk.

Dyskopatia szyjna

Zwana również rwą barkową, wywołuje ból w okolicy ramion, łopatek i szyi, nie rzadko prowadzi do silnych bólów głowy oraz występowania szumów w uszach.

Jeśli któreś z tych objawów pasują do tego co aktualnie przeżywasz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dzięki zleconym badaniom określi poziom zaawansowania problemu. W niektórych przypadkach jest szansa, że przepuklina ulegnie samoistnemu wchłonięciu, jednak są to dość rzadkie sytuacje. Znacznie częściej konieczne jest leczenie operacyjne – to skrajne przypadki, w których dochodzi do niedowładów kończyn. W pozostałych, musisz uzbroić się w cierpliwość i wytrwale spełniać zalecenia lekarza. Podstawą terapii jest rehabilitacja oraz fizykoterapia, które zmniejszą Twoje napięcie mięśniowe, wpłyną na wyciszenie stanu zapalnego oraz uśmierzą ból.

By odciążyć odcinek w którym zlokalizowana jest przepuklina, zaopatrz się w ortezę kręgosłupa – jednak pamiętaj że należy używać jej tylko wtedy, gdy kręgosłup narażony jest na obciążenie, np. podczas siedzącej pracy przy komputerze, czy robieniu zakupów. Wśród dostępnych opcji najbardziej polecamy Ci pasy na kręgosłuppas lędźwiowo-krzyżowy z dociągami LUMBOMAX DISC, pas lędźwiowo-krzyżowy z pasami dociągowymi LUMBOMAX PLUS oraz wysoką sznurówkę na kręgosłup półsztywną z pasami dociągowymi LUMBOMAX STABIL. Wszystkie z nich posiadają pasy dociągowe, które zwiększają stabilizację i odciążenie kręgosłupa. Nie zapominaj również o odpowiednim podparciu swojego kręgosłupa szyjnego, w którym także mogą pojawiać się przepukliny. W takim przypadku koniecznie zakup kołnierz ortopedyczny typu Schanza O-1800.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

To schorzenie przewlekłe o charakterze zapalnym, dotykające głównie młodych mężczyzn, między 16 a 35 rokiem życia. Powoduje kostnienie elastycznych elementów Twojego kręgosłupa, a w efekcie jego usztywnienie. Choroba ta jest na tyle nieprzewidywalna, że nie da się do końca określić jak daleko zajdzie proces kostnienia. W wielu przypadkach objawia się jedynie niewielkimi dolegliwościami bólowymi i ograniczoną ruchomością kręgosłupa, jednak zdarzają się także ciężkie przypadki, które utrudniają wykonywanie najprostszych codziennych czynności.

Do głównych i najbardziej charakterystycznych objawów ZZSK zaliczamy ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, który promieniuje do pośladków, nie ustępuje w spoczynku i często nasila się w nocy, wybudzając Cię ze snu. Możesz odczuwać również ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu czy kichania, a próby wykonania głębokiego wdechu kończą się fiaskiem. Ze względu na zapalny charakter choroby, możesz odczuwać nadmierne zmęczenie, osłabienie, brak apetytu, oraz odnotować podwyższoną temperaturę ciała.

Najważniejszym elementem procesu leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, poza farmakologią jest fizjoterapia. Indywidualnie dobrany program usprawniania, który rehabilitant dobiera do Twojego aktualnego stanu zdrowia, pomoże Ci wypracować umiejętność zachowania prawidłowej postawy ciała, zmniejszy napięcie mięśniowe oraz nauczy Cię w jaki sposób oddychać głęboko, by jak najlepiej dotlenić organizm.

W łagodzeniu dolegliwości bólowych poza lekami, możesz wspomóc się ortezami odciążającymi kręgosłupOrtezą na kręgosłup „LUMBOMAX” czy ortezą na kręgosłup „LUMBOMAX SKIN” to najlepszy wybór w tym przypadku. Idealnie dopasowują się do ciała, zapewniając właściwe podparcie dla kręgosłupa lędźwiowego. Ważne abyś nie korzystał z nich za długo w ciągu dnia, gdyż mogą osłabić Twoje mięśnie.

Teraz już wiesz co może być przyczyną bólu Twojego kręgosłupa i co możesz zrobić, żeby trochę sobie ulżyć. Niezależnie jednak od tego z jakich przyczyn odczuwasz ból kręgosłupa pamiętaj, że nic nie zastąpi porady lekarskiej.

Pas na kręgosłup możesz kupić w naszym sklepie medycznym

Nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą pasów lędźwiowo-krzyżowych i wysokich sznurówek kręgosłupa, które wesprą Cię w walce z bólem kręgosłupa.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl