TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest i co robić gdy masz astmę oskrzelową?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna, jaka jest także nazywana dychawicą. Zazwyczaj wiąże się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, przy czym może występować nawet pod wpływem stresu! Ta choroba sprawia, że pacjenci borykają się z ograniczoną wydolnością dróg oddechowych. Okazuje się, że coraz więcej osób na świecie cierpi na przewlekłą astmę oskrzelową. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Jakie są główne objawy astmy oskrzelowej? Jak zapobiegać astmie i jak ją leczyć?

SPIS TREŚCI

 1. Czym jest astma oskrzelowa?
 2. Objawy astmy oskrzelowej
 3. Jak można zachorować na astmę oskrzelową?
 4. Jak wyleczyć astmę oskrzelową?
 5. Jak wspomóc leczenie astmy oskrzelowej?

Czym jest astma oskrzelowa?

Jak już wiesz, astma oskrzelowa jest przewlekłym schorzeniem zapalnym. Nie jest uleczalna i już od samego początku wprowadza nieodwracalne zmiany w oskrzelach osoby chorej. Napad astmy oskrzelowej to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych problemów dzisiejszego świata - w Polsce na to schorzenie choruje ponad trzy miliony osób! Badania jasno wskazują, że w kolejnych latach dochodzić będzie do zwiększenia tej liczby. Poznaj już teraz objawy przedmiotowe i podmiotowe astmy oskrzelowej, tak aby nie przeoczyć żadnego z nich i jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Zazwyczaj początkowym objawem jest świszczący oddech, uciążliwy kaszel i duszności. Na szczęście odpowiednie leczenie zaostrzeń astmy sprawia, że można normalnie funkcjonować w codziennym życiu. 

Objawy astmy oskrzelowej

Jakie są objawy astmy? Astma oskrzelowa to często występująca choroba dróg oddechowych, dająca wiele różnorodnych objawów. Musisz wiedzieć, że objawy astmy oskrzelowej są następujące:

 • Kaszel

 • Obrzęk błony śluzowej

 • Świsty podczas oddychania

 • Ucisk

Chorzy częstą skarżą się na nagłe napady duszności, które przechodzą po zażyciu lekarstw i pozbyciu się wydzieliny. Jeżeli chodzi o rozpoznanie astmy oskrzelowej, jest ono dosyć łatwa, jednakże niekiedy trudno jest określić, co jest przyczyną choroby. Podczas wyznaczania alergenu konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z lekarzem i wprowadzenia terapii, bazującej na badaniu reakcji pacjenta. 

Jak można zachorować na astmę oskrzelową?

Okazuje się, że przyczyny astmy oskrzelowej mogą być różnorodne - najczęściej specjaliści wskazują na zespół czynników, które mogą wywoływać problem. Czynniki wywołujące napady astmy mogą dotyczyć reakcji alergicznych, mechanizmów zapalnych, czy też alergiczno-immunologicznych. Dzielimy je na środowiskowe i genetyczne, natomiast duża ilość astmatyków mieszka w krajach mocno uprzemysłowionych. 

Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne co do wystąpienia astmy oskrzelowej (wtedy jest to odmiana atopowa). Poza tym predyspozycje te mogą być uaktywniane poprzez alergeny, znajdujące się w otoczeniu chorego. Problem astmy oskrzelowej wiąże się również a czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, alergeny, dym papierosowy, roztocza, kurz itp. Zwracaj uwagę na to, w jakim otoczeniu mieszkasz, czy w Twoim domu występuje wilgoć i substancje, zanieczyszczające powietrze. Napady astmy oskrzelowej mogą powstawać o każdej porze i w każdej sytuacji, gdyż obecność alergenów bywa różnorodna. Dodatkowo alergenami są lekarstwa, niektóre produkty spożywcze, sierść zwierząt i pyłki roślin. Co robić w razie zaostrzenia astmy? Konieczne jest przyjęcie lekarstw zalecanych przez lekarza i pozbycie się wydzieliny lub jak najszybsza wizyta u specjalisty!

Jak wyleczyć astmę oskrzelową?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda leczenie astmy oskrzelowej. Jak leczyć się astmę? Pamiętaj o tym, że proces leczenia jest zależny od stopnia ciężkości choroby. Z kolei o ciężkości decyduje głównie nasilenie i częstotliwość objawów. Jakie są rodzaje astmy?

Astma - rodzaje

Wyróżniamy zatem astmę sporadyczną (występuje ok. 2 razy na miesiąc), astmę przewlekłą lekką (ok. 2 razy na tydzień), astmę przewlekłą umiarkowaną (występuje częściej niż raz w tygodniu) i astmę przewlekłą ciężką (daje objawy codziennie). Istotne jest to, że nie da się wyleczyć astmy oskrzelowej! Typowe objawy astmy wymagają podjęcia działań łagodzących, polegających na zapobieganiu zaostrzeniu schorzenia. Ponadto, spore znaczenie na powstrzymanie postępu choroby, tak aby nie doprowadzić do spadku wydolności układu oddechowego. 

Leki na astmę

Specjaliści przepisują pacjentom odpowiednie leki stosowane w leczeniu astmy, takie jak:

 • Środki doraźne (objawowe) - są niezbędne w razie nagłego skurczu oskrzeli i duszności. Zazwyczaj są to antycholinergiki lub  β-mimetyki (SABA), przy czym te drugie muszą być podane wraz z wziewnymi sterydami.

 • Leki podtrzymujące i kontrolujące przebieg schorzenia - to głównie sterydy wziewne, leki przeciwleukotrienowe i długo działające β2-mimetyki (LABA). 

Leczenie napadów astmy czasami wymaga zastosowania leków biologicznych, wtedy, gdy przebieg choroby jest bardzo ciężki. Natomiast w alergicznym podłożu choroby stosuje się leki przeciwalergiczne i zaleca się unikanie ekspozycji na alergeny. Faktem jest, że czynniki wywołujące napady astmy powinny być unikane przez każdą osobę chorą! W razie ciężkiego zaostrzenia lekarz skieruje chorego na leczenie szpitalne. 

Kto choruje na astmę?

Chorują osoby praktycznie w każdym wieku - jedni są bardziej narażeni na to schorzenie, a inni mniej. Odpowiednie leczenie astmy pozwoli nam kontrolować problem i funkcjonować normalnie w codziennym życiu.

Jak zapobiegać astmie?

Co ciekawe, nie ma jednej skutecznej metody profilaktyki rozwoju astmy. Ogromnie ważne jest unikanie alergenów już od dzieciństwa poprzez karmienie piersią i unikanie podawania niemowlakom mieszanek z nieprzetworzonego mleka krowiego. Nie zapominaj o tym, że osoby palące papierosy, otyłe, prowadzące niezdrowy tryb życia i narażone na zanieczyszczenia środowiskowe są znacznie bardziej narażone na rozwój astmy oskrzelowej! Walka z astmą może być wymagająca, dlatego trzeba regularnie odwiedzać odpowiedniego specjalistę, zajmującego się takimi chorobami. 

Jak wspomóc leczenie astmy oskrzelowej?

Leki stosowane w leczeniu astmy mogą być dodatkowo uzupełniane produktami wspomagającymi. Jakie rozwiązania wybrać? Na uznanie zasługuje koncentrator tlenu - to specjalistyczne urządzenie medyczne, które znajduje zastosowanie wśród osób potrzebujących stałego dostępu do tlenu. Błędną nazwą jest kondensator tlenu lub generator tlenu, gdyż jedyną właściwą nazwą jest w tym wypadku koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu czy pomaga w astmie?

koncentrator tlenowy

Koncentrator tlenowy może występować w wersji stacjonarnej lub przenośnej, tak aby doskonale spełnić potrzeby użytkownika. Te pierwsze są nieocenione w domowym użytku, gwarantując ciągły dopływ tlenu osobom chorym na przewlekłą astmę. Te drugie z kolei odznaczają się lekkością i kompaktowością, dlatego są doceniane przez osoby aktywne i mobilne. 

Kolejnym produktem dla astmatyków jest pulsoksymetr na palec. To niewielkie urządzenie, które ma na celu mierzyć nasycenie krwi tlenu i puls. Znajduje zastosowanie między innymi w tlenoterapii, a jego popularność wzrosła w czasach pandemii koronawirusa. Ponadto, pulskosymetry pozwalają kontrolować stan zdrowia domowników, wskazując na istotne parametry dla organizmu człowieka. 

W naszym sklepie medycznym znajdziesz tylko sprawdzone koncentratory tlenu

Podsumowując, warto zauważyć, że objawy i przyczyny astmy są różnorodne. Skuteczne leczenie astmy sprawia, że osoby chore mogą normalnie żyć, cały czas kontrolując stan swojego zdrowia za pomocą łatwo dostępnych produktów medycznych.

Sprawdź nasze koncentratory tlenu i pulsoksymetry, które mogą pomóc Ci dostarczyć w razie potrzeby większa podaż tlenu. 

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

 

Sprawdź również powiązane artykuły:

 1. PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC - PRZYCZYNY, OBJAWY, LECZENIE
 2. RAK PŁUC - PRZYCZYNY, OBJAWY, ROKOWANIA, LECZENIE
 3. KONCENTRATOR TLENU - JAK UŻYWAĆ I JAK PRZYGOTOWAĆ
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl