TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Rozstrzenia oskrzeli - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Rozstrzenia oskrzeli - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Przyczyna uporczywego kaszlu - rozstrzenia oskrzeli

Rozstrzenie oskrzeli to niezwykle ciężka choroba, która może nawet zagrażać życiu. Na szczęście jej objawy możesz złagodzić poprzez odpowiednie leczenie i rehabilitację oddechową, oczywiście konsultując się ze specjalistą. Niezwykle ważnym elementem terapii jest też stosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyków i koncentratorów tlenu! Co to jest rozstrzenie oskrzeli? Jak żyć z chorobą rozstrzenia oskrzeli? Jakie są objawy i przyczyny tej choroby?

SPIS TREŚCI

 1. Co to jest rozstrzenie oskrzeli?
 2. Objawy rozstrzenia oskrzeli
 3. Przyczyny rozstrzenia oskrzeli
 4. Sposoby leczenia rozstrzenia oskrzeli
 5. Koncentratory tlenu i pulsoksymetry

Co to jest rozstrzenie oskrzeli?

Najłatwiej mówiąc, rozstrzenie oskrzeli jest przewlekłą chorobą układu oddechowego. W jej przebiegu dochodzi do rozszerzenia drzewa oskrzelowego i uszkodzenia ściany oskrzeli, przez co w ich obrębie zalega śluz w dosyć dużej ilości. Diagnoza rozstrzeń jest wskazywana przez specjalistę, który doskonale zna się na schorzeniach układu oddechowego. Co ciekawe, w klasyfikacja chorób tego typu, rozstrzenie oskrzeli posiada kod J47. 

W oskrzelach chorego zaleca flegma, co z kolei prowadzi do rozwoju wielu mikroorganizmów chorobotwórczych. Powstające infekcja wpływa na patologiczne zmiany i sprawia, że jeszcze trudniej jest pozbyć się oskrzeli z plwocin. Postępowanie z rozstrzeniami oskrzeli może zależeć od stopnia natężenia choroby i zawsze wymaga słuchania zaleceń lekarza!

Objawy rozstrzenia oskrzeli

Nadmierne plwociny to nie jedyny objaw choroby rozstrzenia oskrzeli. Początkowo osoby chore przez długi czas mogą nie zauważać dolegliwości - często schorzenie jest wykrywane przez przypadek. Niepokojące objawy choroby rozstrzenia oskrzeli to z pewnością:

 • Krwioplucie

 • Uporczywy kaszel

 • Odkrztuszanie ropnej flegmy

 • Bóle w klatce piersiowej

 • Świszczący oddech

 • Stany podgorączkowe

 • Uczucie zmęczenia

 • Duszność, zwłaszcza podczas wysiłku

 • Świszczący oddech

 • Nieświeży oddech

Jeśli często cierpisz na infekcje, zwłaszcza na nawracające zapalenie płuc, zwróć się o pomoc do doświadczonego lekarza, który wykona badania rozstrzenia oskrzeli. Rozpoznanie rozstrzenia oskrzeli pozwoli bowiem dobrać odpowiednie leczenie, które poprawi jakość Twojego życia! W takim przypadku diagnostyka obrazowa zazwyczaj daje odpowiedź na wiele wątpliwości ze strony pacjenta i lekarza. 

Przyczyny rozstrzenia oskrzeli

A jakie są przyczyny rozstrzenia oskrzeli? Ogromne znaczenie mają tutaj przyczyny nabyte i wrodzone, które definiują rodzaj rozstrzenia oskrzeli. Te pierwsze mogą dotyczyć chorób płuc, pylicy płuc, ciężkich zakażeń bakteryjnych i wirusowych, astmy, obecności ciała obcego, czy też refluksu żołądkowo-przełykowego. Z kolei przyczyny wrodzone obejmują zazwyczaj niedobory odporności, wady w budowie oskrzeli, płuc i tchawicy lub mukowiscydozy. 

Sposoby leczenia rozstrzenia oskrzeli

Leczenie rozstrzenia oskrzeli może zależeć od stopnia zaawansowania dolegliwości. Zalecana jest terapia, która ma za zadanie złagodzić objawy choroby, zatrzymywać patologiczne zmiany i przeciwdziałać ich zaostrzeniu. Pamiętaj o tym, że medycyna niekonwencjonalna często sprawia więcej szkody niż pożytku, dlatego postaw na profesjonalną pomoc lekarza! Proces leczenia obejmuje głównie inhalacje i lekarstwa przeciwzapalne. Pacjenci przyjmują leki doustnie, w zastrzykach lub poprzez nebulizację. 

W wielu przypadkach konieczna jest fizjoterapia i rehabilitacja rozstrzenia oskrzeli, która pozwala pozbyć się zalegającego śluzu w drogach oddechowych. Pacjent wykonuje w domu specjalne ćwiczenia, a gdy to nie daje efektów, możliwe jest zastosowanie leczenia operacyjnego. 

Koncentratory tlenu i pulsoksymetry

Pierwszym krokiem jest diagnostyka rozstrzenia oskrzeli, natomiast po niej wdrażane jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja dróg oddechowych. Rozpoznanie rozstrzenia oskrzeli z pewnością pozwoli dobrać pomocne urządzenia medyczne, poprawiające komfort życia. Co może się Tobie przydać w codziennym życiu z tą chorobą? Godny uwagi jest koncentrator tlenu, czyli specjalistyczne urządzenie medyczne, odpowiednie dla osób wymagających ciągłego dostępu do tlenu. Domowy koncentrator tlenu występuje w wersji przenośnej lub stacjonarnej, a ostateczny wybór zależy od Twoich potrzeb. Musisz wiedzieć, że stacjonarny generator tlenu to nieocenione wsparcie w przypadku długotrwałej terapii w domowym zaciszu. Z kolei model przenośny przyda się Tobie wtedy, gdy jesteś osobą aktywną i chcesz zachować mobilność. 

generator tlenu

Co jeszcze jest często użytkowane przez osoby chore na rozstrzenie oskrzeli? Kolejna propozycja to pulsoksymetr - to małe urządzenie, które ma na celu mierzyć nasycenie krwi tlenem (czyli saturację) oraz puls. Znajduje zastosowanie w tlenoterapii, a jego użytkowanie jest banalnie proste! Urządzenie do pomiaru saturacji zagościło w wielu polskich domach w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Pozwala on na bieżąco monitorować stan zdrowia domowników poprzez uzyskiwanie danych o istotnych parametrach organizmu. 

Podsumowując, warto podkreślić, że rozstrzenia oskrzeli to poważna choroba układu oddechowego. Faktem jest, że rokowania rozstrzenia oskrzeli mogą być dobre, zwłaszcza gdy stosujesz odpowiednie leczenie i rehabilitację. W przeciwnym razie dochodzi do wyniszczenia organizmu i niewydolności oddechowej, dlatego konieczne jest wdrożenie leczenia, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

 

Sprawdź również powiązane artykuły:

 1. KONCENTRATOR TLENU - JAK UŻYWAĆ I JAK PRZYGOTOWAĆ
 2. CZYM JEST TLEN MEDYCZNY?
 3. RAK PŁUC - PRZYCZYNY, OBJAWY, ROKOWANIA, LECZENIE

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl